Hodnota světových finančních akcií se po krachu Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank snížila za dva dny o 465 miliard dolarů, tedy zhruba o jedenáct bilionů korun. Uvedla tak agentura Bloomberg, která přitom zohlednila firmy zahrnuté v indexech MSCI World Financials a MSCI EM Financials.
V úterý se ztráty prohloubily. Dílčí index MSCI Asia Pacific Financials klesl až o 3,1 procenta a dostal se na nejnižší úroveň od 29. listopadu. Japonská finanční skupina Mitsubishi UFJ Financial se propadla o 8,6 procenta, jihokorejská Hana Financial odepsala 3,9 procenta a australská ANZ klesla o 1,5 procenta.
Po krachu SVB na trhu panují obavy, že finanční instituce by mohly pocítit dopad svých investic do dluhopisů a dalších nástrojů a investoři od New Yorku po Japonsko se zbavují akcií finančních institucí. V pondělí výnosy dluhopisů americké vlády prudce klesly v souvislosti s očekáváním, že americká centrální banka kvůli otřesům v bankovním sektoru odloží zvýšení úrokových sazeb.
V pondělí mezi nejvíce postižené patřily zejména americké regionální banky. Jejich index KBW Regional Banking Index se propadl o 7,7 procenta, což je nejprudší pokles od června 2020. Podobně oslabovaly také akcie evropských bank. V Asii se neklid na trhu nejvíce odrazil na japonských bankách.
Hlavní index japonské burzy Nikkei v úterý odepsal 2,2 procenta na 27 222,04 bodu a zaznamenal tak nejvýraznější pokles od 20. prosince. Oslabila valná většina sektorů, nejvýrazněji banky, pojišťovny a těžařské společnosti.
Z obav ohledně důsledků pádu SVB v úterý rovněž klesly na více než dvouměsíční minimum čínské akcie. Hlavní index čínských akcií CSI 300 klesl o šest desetin procenta a den uzavřel na hodnotě 3984,70 bodu. Dostal se tak nejníže od ledna. Hlavní index hongkongských akcií Hang Seng odepsal 2,3 procenta na 19 247,96 bodu.
Panevropský index Stoxx Europe 600 kolem poledne našeho času stoupl o desetinu procenta a pohyboval se kolem 443,18 bodu. Jeho dílčí bankovní index odepisoval sedm desetin procenta.