„Jestli jsem po podpisu slavil? Dal jsem si jednoho panáka s týmem a vrátil se do práce,“ hlásí z Floridy Jan Bednář, zakladatel a šéf logistické firmy ShipMonk. V té právě kupuje minoritní podíl investiční společnost Summit Partners, a to za parádních 290 milionů dolarů, tedy přes 6,3 miliardy korun.

Podle informací Forbesu se valuace celé firmy dostává značně nad hranici 700 milionů dolarů. I vzhledem k tomu, že ShipMonk dosud prošel pouze jediným investičním kolem, a to před dvěma lety Series A, se Jan Bednář transakcí bezpečně dostává do našeho žebříčku nejbohatších Čechů.

Začínal přitom poměrně nevinně, a to když svým kamarádům v Česku posílal balíčky z Floridy, kam odjel za studiem. Ze série laskavostí se nakonec v roce 2014 stal byznys s názvem BedaBox, který se později vyvinul v kompletní zajištění logistiky pro americké e-shopy už pod značkou ShipMonk.

Ze skromných začátků je byznys, který letos bude atakovat tržby 150 milionů dolarů se ziskovostí EBITDA okolo 15 procent. V černých číslech je ShipMonk mimochodem od samého začátku.

Tím, že s firmou nechce vyloženě zestárnout, se netajil nikdy. Současný částečný prodej byl tak jen otázkou času.

„Je to masakr, ten proces jsme odstartovali před osmi měsíci s Goldman Sachs a od té doby jsem byl v jednom kole, vůbec jsem se nemohl soustředit na byznys… Ale stálo to za to,“ vypráví člen Forbes 30 pod 30 těsně před vrcholem sezony e-shopů, kam nyní všechny své i firemní síly směřuje.

Se Summit Partners v zádech, což byli mimochodem první investoři Avastu, chce ShipMonk ještě více investovat do technologií, automatizace a expanze. Příští rok firma otevře své první logistické centrum v Evropě a přidá další v americkém Texasu.

„Budeme škálovat tým, abychom dokázali růst zvládnout,“ potvrzuje podnikatel, který zatím z firmy ani z jejího vedení neodchází. „Když si uvědomím, co se nám podařilo vybudovat, tak za to všechen stres po cestě stál,“ říká přesvědčeně Bednář.

A čím chce dát svému snažení finální korunu? Do pár let by rád dostal ShipMonk na burzu. Americký sen jako vyšitý.