skip to main content
Breaking News

Americkým akciím se nedaří. Index Nasdaq klesl nejvíc za půl roku

Akcie ve Spojených státech dnes výrazně klesly, index Nasdaq Composite nejvíce za půl roku. Chuť investorů riskovat utlumil pokračující růst výnosů amerických dluhopisů, prohlubující se obavy z inflace a také průtahy v jednání o zvýšení dluhového stropu americké vlády. Na devizovém trhu dál zpevňoval dolar.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 1,63 procenta a uzavřel na 34,299,98 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,04 procenta a skončil na 4352,62 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, pak zaznamenal propad o 2,83 procenta na 14,546,68 bodu.

Index S&P 500 tak utrpěl největší procentní ztrátu od 12. května, index Nasdaq Composite pak od 18. března.

„Všechno je to o rostoucích výnosech dluhopisů,“ uvedl analytik společnosti Spartan Capital Securities Peter Cardillo. „Částečně je to ročním obdobím a částečně jsou za tím obavy z inflace,“ pokračoval. „Proto investoři brzdí. Září bylo věrné své pověsti,“ dodal. Září se považuje za jeden z nejhorších měsíců na akciových burzách.

Reklama

Dnes se výnos desetiletých dluhopisů americké vlády vyšplhal na tříměsíční maximum 1,5374 procenta. Akcie reagují na růst výnosů dluhopisů poklesem. Jejich propad ještě prohloubil výrok americké ministryně financí Janet Yellenové, že míra inflace v USA by se koncem roku mohla pohybovat kolem čtyř procent, a její varování před případným nezvýšením vládního dluhového stropu, které by mohlo vážně uškodit ekonomice.

Výrazně oslabily akcie technologických firem, které bývají citlivé na růst úrokových sazeb. Se ziskem přes jedno procento zakončily obchodování akcie americké automobilky Ford Motor. Reagovaly na oznámení, že firma s jihokorejským výrobcem baterií SK Innovation v USA investuje 11,4 miliardy dolarů (přes 248 miliard korun) do závodu na výrobu elektrické verze užitkového vozu F-150 a do tří závodů na výrobu baterií.