Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global si chce od privátních investorů vypůjčit 1,5 miliardy dolarů. Burza v pondělí na svém blogu oznámila, že má v plánu na trh v dohledné době vrhnout seniorní dluhopisy, a to rovnou za částku, nad kterou se protáčejí panenky.

Podle agentury Bloomberg zajistí prodej a vydání dluhopisů banka Goldman Sachs. Nabídka bude neveřejná, což v praxi znamená, že například úroková sazba, ustanovení o zpětném odkupu, ale i další podmínky jednotlivých dluhopisových sérií budou záležet čistě na dohodě mezi burzou a jednotlivými kupujícími.

Burza si přitom letos již sáhla pro ne zrovna malý soukromý kapitál: od dubna je obchodována na americkém akciovém trhu NASDAQ.

Seniorní dluhopisy se vyznačují tím, že mají pevně dané datum splatnosti (v tomto případě roky 2028 až 2031), pevně stanovené vyplácení úroků a třetí nejvyšší prioritu při vyrovnávání v případě krachu společnosti (po zajištěných a podřízených pohledávkách). Jinak jde ale o trochu rizikový spekulativní produkt. Proč po něm sahá relativně krátce veřejně obchodovaná firma?

Společnost uvedla, že kapitál bude využit k běžným firemním účelům, jako jsou investice do vývoje nových produktů nebo třeba budoucí akvizice. Není to ale poprvé, kdy kryptoburza přichází s podobným plánem.

Již v květnu letošního roku, tedy sotva měsíc po svém veřejném zalistování na akciovém trhu, chtěla Coinbase provést obdobnou neveřejnou nabídku dluhopisů. Tehdy „jen“ za 1,25 miliardy dolarů, ale zdá se, že navzdory uspokojivému výsledku za druhý kvartál – reportovala čistý zisk 1606 milionů dolarů – se kryptoburza potýká s problémy.

Během léta bylo hlášeno velké množství hackerských útoků na účty jejích klientů, kteří vinou hackerů ztratili obrovské peněžní částky v kryptoměnách. Protože společnost dlouho podobné incidenty přecházela mlčením, začaly se na ni valit uživatelské žaloby.

V září ji navíc americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) varovala, že na kryptoburzu podá vlastní žalobu, pokud bude Coinbase pokračovat v plánech nabízet svůj úvěrový produkt Lend.

Ani trh nevnímá situaci burzy zrovna v růžových barvách. Zatímco první den svého veřejného obchodování otevírala s cenou 381 USD za akcii, nyní se cena akcií pohybuje okolo 243 dolarů. Jejich hodnota se tak začíná nebezpečně přibližovat třicetiprocentnímu poklesu od nejvyšší dosažené ceny.