James Corden, Drew Barrymore, RuPaul, Faith Hill… a Yemi. Všechna tahle hvězdná jména se sešla u natáčení nové talentové show The World’s Best, kterou ve Spojených státech pro televizní stanici CBS připravili neméně hvězdní producenti Mark Burnett a Mike Darnell. Ti stojí mimo jiné za takovými televizními fenomény jako The Voice, American Idol či MasterChef.

Potřebuje svět další talentovou soutěž? Vzhledem k tomu, že první díl The World’s Best vidělo 3. února ve Spojených státech 22,2 milionu diváků, zřejmě ano. Od ostatních podobných show se tahle liší takzvanou Wall of the World – panelem 50 porotců, předních odborníků z různých oborů, kteří o postupu do dalšího kola spolurozhodují se třemi hlavními porotci (už zmiňovaným RuPaulem, Faith Hill a Drew Barrymore). Tvůrci je podobně jako soutěžící posbírali po celém světě a i oni museli projít podobným sítem castingů.

A proč by The World’s Best měla zajímat Čechy? Padesátka porotců se totiž rekrutovala z celkem 38 zemí – a Česká republika měla kliku, protože jedním z nich je právě český kreativní producent s nigerijskými kořeny Yemi Akinyemi Dele. „Nejdřív mě oslovili, abych udělal minutový představovací self-tape, kde jsem ukázal výběr ze svých nejoriginálnějších zakázek. A zřejmě jsem je zaujal natolik, že mě vybrali,“ popisuje začátek své další pracovní štace v USA.
Yemi není v Americe žádný nováček. Bývalý choreograf a tanečník, který se momentálně věnuje hlavně řízení své kreativní agentury JAD Productions, v minulosti opakovaně spolupracoval se slavným americkým raperem Kanyem Westem, zahrál si epizodní role v několika hollywoodských produkcích a i jeho další projekty ho za oceán opakovaně přivádějí (ve Státech má manažera a agentku a udržuje tu aktivní pracovní vztahy). Právě teď spolupracuje s jednou z největších světových technologických společností, kvůli dohodě o utajení však zatím nemůže prozradit víc.

„Účast v The World’s Best je pro mě taková příjemná osobní výzva. Hodně času a energie teď investuju do vedení JAD Productions a tohle byla výborná příležitost zúročit to, co umím z minulosti, a zase se posunout,“ říká Yemi. „A tahle show je opravdu mimořádná. Pro Ameriku je totiž typické, že obsazuje Američany. Sice různých ras a s různými kořeny, ale lidi z USA, kteří mají perfektní americký akcent. A teď poprvé otevřeli dveře i jiným přízvukům, což je nevídané.“

Přes všechny zkušenosti ho ale na americké televizní produkci několik věcí překvapilo. „Je to úplně jiný level než v Česku. Když pominu mnohem větší objem investovaných financí, je to hlavně opravdu tvrdý byznys a při natáčení panuje skoro vojenský režim,“ vzpomíná. „Neskutečně mě ale bavili moji kolegové porotci, všichni neuvěřitelní profíci, mezi kterými jsem našel řadu nových přátel a do budoucna dost možná i pracovních kontaktů.“

Yemi ovšem zpětně rád vzpomíná i na setkání s hlavními hvězdami show: „RuPaul je pro mě obrovská profesní inspirace. A moderátor James Corden je tvrdý jako skála a nic vám neodpustí. Když jsem poprvé nesouhlasil s verdiktem hlavních porotců, vyzval mě a zeptal se: Kdo ty jsi? Co tady lidi musí udělat, aby se ti to líbilo? A já musel na kameru obhájit svůj názor. Nebylo to snadné, ale myslím, že jsem si během natáčení dokázal svým přístupem vybojovat respekt.“

Show The World’s Best má ještě jedno specifikum. Na rozdíl od většiny obdobných soutěží se nebudou prodávat licence do dalších států, takže nebudou vznikat její lokální variace. Všechny země, které ji chtějí na své obrazovky, si musejí koupit tenhle konkrétní pořad. Zatím to vypadá, že v Česku se show vysílat nebude. I když kdo ví – Yemi vnímá svoji účast v téhle soutěži hlavně jako možnost pozitivně reprezentovat Česko na světové úrovni před desítkami milionů lidí. A pro změnu trocha pozitivního PR by Čechům mohla dodat sebevědomí.