skip to main content
Forbes Woman

Angela Merkel, Kamala Harris i Zuzana Čaputová. Forbes sestavil žebříček nejvlivnějších žen světa

Budoucnost je rodu ženského, dalo by se zvolat při pohledu na hitparádu nejvlivnějších žen planety, kterou sestavila redakce amerického Forbesu.

Na prvním místě se umístila německá kancléřka Angela Merkel, na 83. příčce je pak Zuzana Čaputová, před kterou je popová ikona Taylor Swift a za ní pak miliardářka Mary Meeker.

Jeden bonmot říká, že dějiny píší činy udatných mužů, ale žijeme v revoluční době a s pandemií, terorismem i složitou politickou situací úspěšně bojují právě ženy. Přinášíme vám proto portréty osobností, které se umístily v top desítce.

#1 Angela Merkel

Německá kancléřka zvítězila ve Forbes žebříčku nejmocnějších žen už po několikáté. Je totiž považována za faktickou vůdkyni Evropské unie, podle výzkumu z letošního října jí důvěřuje 75 procent obyvatel ze 14 členských států, více než kterémukoliv jinému politikovi starého kontinentu. Merkel, která si dokázala důstojně poradit s tak náročnou situací, jako byl příliv syrských uprchlíků, i promptně reagovala na pandemickou krizi, ale momentálně prožívá své poslední měsíce jako vrcholová politička. Její volební období končí v roce 2021 a Merkel plánuje odejít z veřejné služby.

#2 Christine Lagarde

Jedná se o první ženu, která byla zvolena na post předsedkyně Evropské centrální banky. Už v roce 2009, kdy byla francouzskou ministryní financí, ji americký Forbes označil za 17. nejmocnější ženu planety. Letos už získala Christine, která je původní profesí právnička, stříbrnou příčku. O tom, zda ji příští rok obhájí, rozhodne způsob, jakým se Lagarde vyrovná se současnou ekonomickou krizí.

#3 Kamala Harris

Čerstvě zvolená americká viceprezidentka je také původně právničkou, ale v posledních letech působila jako státní prokurátorka i senátorka. Joeu Bidenovi pomohla vyhrát boj o Bílý dům také tím, že svou osobností přitáhla členy početných nebělošských komunit. Kamala Harris je totiž dcerou indické matky a jamajského otce.

#4 Ursula von der Leyen

Německá politička je předsedkyní Evropské komise, bývala také ministryní (nejprve zastávala pozici ministryně pro rodinu, poté práce a sociálních věcí). Když byla v roce 2013 jmenována spolkovou ministryní obrany, stala se tak historicky první ženou na této pozici. Ursula von der Leyen je také hlasitou kritičkou populistické politiky maďarského premiéra Viktora Orbána. Před tím, než nastoupila na politickou dráhu, působila rodačka z Bruselu jako lékařka. S manželem, šlechticem Heikem von der Leyenem, mají sedm dětí.

#5 Melinda Gates

Reklama

Nejmocnější filantropka pracovala pro Microsoft jako projektová manažerka a ve firmě našla nejen kariérní, ale i osobní úspěch. Za Billa Gatese se provdala v roce 1994 a mají spolu tři děti. Melinda se věnuje také spisovatelské činnosti: její kniha The Moment of Lift: How Empowering Women Changes the World doporučuje ženám, co se naučit, aby mohly dosahovat na vrcholové manažerské i politické příčky.

#6 Mary Barra

Výkonná šéfka amerického automobilového koncernu GM dokázala mnohem více než jen dynamicky rozvíjet společnost, pro kterou pracuje od roku 2014. Ano, pravda je, že od jejího nástupu GM investoval miliardy do vývoje elektromobilů, autonomních aut a do služby sdílení aut zvané Maven. Ale zároveň se také GM stalo jedním ze dvou nadnárodních koncernů na světě, kde nejsou rozdíly v platech můžu a žen. V loňském roce si Barra přišla na 21,6 milionu dolarů, a je tedy opakovaně nejlépe odměňovanou šéfkou v rámci tzv. Velké trojky výrobců aut v Detroitu.

#7 Nancy Pelosi

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů spadla oproti loňskému žebříčku o čtyři příčky. Loni měla totiž výrazně dramatičtější rok: iniciovala proces v pořadí už čtvrtého impeachmentu v americké historii, který měl vést k sesazení prezidenta Donalda Trumpa. Letos Pelosi kritizovala odcházejícího šéfa Bílého domu za nenošení roušky během pandemie, ale poté ji média nachytala s obnaženou tváří v kadeřnictví.

#8 Ana Patricia Botín

Výkonná šéfka španělské banky Santander obhájila ve Forbes žebříčku nejvlivnějších žen stejnou pozici jako loni. Po náhle smrti svého otce Emilia se musela ujmout vedení banky a zahájila expanzi: pod jejím velením koupil Santander v roce 2017 za symbolické 1 euro krachující konkurenční Banco Popular a stal se největší španělskou bankou. Kromě toho se ale zaměřuje také na podporu podnikatelů, finanční gramotnosti či fintech projektů.

#9 Abigail Johnson

Oproti žebříčku z roku 2019 klesla o dvě pozice. Absolventka ekonomie na Harvardu je výkonnou šéfkou amerického investičního fondu Fidelity Investments. Post převzala před šesti lety od svého otce, v roce 2016 se stala i předsedkyní představenstva. Ve firmě, která spravuje majetek v úhrnné hodnotě 2,7 bilionu dolarů, vlastní Abigail Johnson podíl ve výši 24,5 procenta. Před dvěma lety vyšla vstříc i investorům, kteří chtěli své peníze uložit do kryptoměn, a nechala vytvořit platformu, na níž se obchoduje s bitcoiny a dalšími měnami.

#10 Gail Koziara Boudreaux

Nováčkem v žebříčku top 10 nejvlivnějších žen je šéfka jedné z největších amerických pojišťoven Anthem. Společnost se pod vedením této bývalé profesionální basketbalistky zavázala, že uvolní 53 milionů dolarů pro granty, které mají za cíl řešit zdravotní potíže Američanů.