skip to main content
Forbes Woman

Začínala jako pokladní, dnes vede celou zemi. Nečekaný úspěch finské rebelky Sanny Marin

Finsko se od loňského roku může pochlubit nejmladší premiérkou na světě. Pětatřicetiletá Sanna Marin vzbuzovala velká očekávání také proto, že další koaliční strany vedou také ženy, což je i v progresivních skandinávských poměrech nevídané – stejně jako sako na nahé tělo.

Právě tak se politička nechala zvěčnit pro módní časopis Trendi a vzbudila v určitých kruzích vlnu nevole. Celý styling přitom působil velmi uhlazeně a rozhodně vkusněji, než například proslulé macho fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina, obnaženého do půl těla.

Elegantní „skandál“ | Foto Trendi
Reklama

Sociální sítě následně zaplavil hashtag #iamwithsanna, tedy stojím za Sannou, kdy političce vyjadřovali podporu lidé z celého světa. Sanna Marin editorialem, kde vykukuje pár centimetrů kůže navíc, než jsme u političek zvyklí vídat, nastartovala důležitou diskuzi o sexismu.

„Proč je stále prioritou, co mám na sobě, než směr, jakým chci vést naši zemi?“ odpověděla jednomu jízlivému diskutujícímu na internetu, který političku obvinil z nevkusné sebeprezentace.

V šestadvaceti byla zvolena jako radní třetího největšího finského města.

Na netypické situace je ale premiérka zvyklá: po rozvodu rodičů ji vychovávala matka, která se zamilovala do jiné ženy. Zkraje devadesátých let ale Finsko ještě nebylo tak otevřeno stejnopohlavním párům a Sanna se často cítila společností odmítaná. Je navíc první z rodiny, kdo vystudoval vysokou školu.

Reklama

„Skutečnost, že pocházím z pracující třídy, mě motivuje k tomu, abych upřímně usilovala o rovnost a spravedlivost pro naše občany,“ nechala se slyšet. V šestadvaceti letech byla zvolena jako radní třetího největšího finského města Tampere, o rok později se stala předsedkyní městské rady a v roce 2015 byla zvolena za Sociálnědemokratickou stranu do parlamentu.

Když předseda strany Antti Rinne vážně onemocněl, nahradila ho v jeho povinnostech právě Marin, která byla posléze jmenována jako ministryně dopravy a komunikací. Rinne se stal nakrátko premiérem, ale po půl roce na svou pozici rezignoval kvůli nezvládnuté stávce poštovních úředníků, která se brzo rozšířila i do dalších odvětví. 

A tak se premiérkou stala žena, která nad svým soupeřem Anttim Lindtmanem zvítězila v počtu 32 ku 29 hlasům. Premiérka zvládla nejen první krizi, ale také pandemii covidu-19 – Finsko se mohlo pochlubit zodpovědným přístupem vlády a nízkým počtem nemocných za nadále fungující ekonomiky.

Předplatné Forbesu

O Sanně Marin se říká, že je typickou mileniálkou, bojující za lepší životní prostředí i spravedlivější svět. Perfektně k tomu dokáže využívat sociální média: během koronakrize například zaměstnala tamní populární influencery, kteří vysvětlovali závažnost onemocnění i nutnost vládních opatření a zároveň uváděli na pravou míru časté hoaxy.

Říká se, že správný šéf by měl společností, kterou vede, projít od píky. Sanna Marin začínala jako pekařka a pokladní a materiálně pohodlný svět vrcholové politiky ji nezbavil kořenů.

Matka dvouleté dcery Emmy se svým partnerem žije už 16 let a je přesvědčená, že je úplně obyčejná pracující žena jako kterákoli jiná. Jen prostě o trochu víc odhodlaná.

Reklama
Reklama