Vyhledávač knih z druhé ruky je na světě. Když už se nepovedlo zařadit secondhand literaturu na heureka.cz, která ji sice nezatracuje, ale zatím jí nedokázala dát dobrý prostor, nebo zboží.cz, které tento segment rovnou blokuje, vymysleli tvůrci fungl novou platformu. 

A sehnat tu lze i nesehnatelné. Příklad z vlastní zkušenosti: Byly to dva roky obcházení antikvariátů a pátrání na internetu. Snoubení nebe a pekla anglického představitele romantismu a symbolismu Williama Blakea je totiž beznadějně vyprodané a dotisk v nedohlednu. Hned několik výtisků, jeden dokonce z roku 1931, mně teď však nabídl nový vyhledávač UlovKnihu.cz

To, co udělá nesmírnou radost čtenáři, může dvojnásob potěšit majitele antikvariátů i z těch nejzapadlejších ulic republiky, vyhledávač totiž otevírá trh a zjednodušuje nákupy – propojí zákazníka z jednoho konce země s obchodníkem z druhého konce a najde třeba i dávno zapomenutou publikaci.

Ulovknihu.cz sleduje knižní nabídku více než 160 českých antikvariátů a denně monitoruje přes 1,8 milionu titulů. Hlídá zároveň nedostupné knížky, které momentálně žádný z antikvariátů nenabízí, a jakmile se objeví v nabídce, ohlásí to zájemci e-mailem. 

Uživatelům také umožňuje hledat v databázi prodejních cen a díky velkému množství údajů o prodaných knihách zjistit, kolik tituly, o které mají zájem, stojí. A tak i lépe odhadnout hodnotu vlastní knihovny. I to byl ostatně pro majitele digitálního knižního second handu knihobot.cz Dominika Gazdoše, který stál u zrodu vyhledávače, jeden z důvodů, proč ho vytvořit. 

Díky soustředěné nabídce knih z celé republiky se totiž ve firmě, kterou zakládal a vlastní s bratrem Davidem a kamarádem Pavlem Pekařem, snadněji orientují při tvorbě cen. Cenotvorbu mají díky novému projektu snazší nejen v Knihobotu, podobně se může hodit i dalším prodejcům použitých knih. 

Rozdíly v cenách totiž bývají velké, kniha, která se například v Náchodě nabízí za třicet korun, může v Praze přijít na dvě stovky. A zatímco v hlavním městě se snadno prodá, jinde leží i za výrazně nižší cenu ladem. Vyhledávač tak usnadňuje porovnání cen tak, aby byly přijatelné pro obě strany – kupujícího i prodávajícího. 

Antikváři se ocitají v systému automaticky, žádnou smlouvu s portálem uzavírat nemusí. Mají ale možnost se z celého projektu vyřadit.

A Gazdoš, díky jehož Knihobotu našlo od roku 2019 nového majitele na dvě stě tisíc knih, uvádí ještě jeden důvod, proč vyhledávač založil. „Pokud se kvůli následkům lockdownu zhroutí desítky let budovaná síť regionálních antikvariátů, bude to pro knížky pohroma. Místo, aby dostaly druhou šanci, skončí svůj život v mrtvých knihovnách, odkud vede už jen cesta do spaloven nebo na skládku,“ říká.

A dodává, že se Knihobotu v nedávné době dostalo velké pozornosti, což bere jako projev zájmu o celý antikvární trh. „Přijde mi fér se o tento prostor a publicitu podělit,“ říká. 

Podle něj v posledních měsících o antikvární tituly zájem roste a zvyšuje se i počet domácností, které se v rámci lockdownových úklidů zbavují starších publikací. „Knihobot sám ale na jejich záchranu nestačí,“ doplňuje Gazdoš.

I proto už před časem zavedl službu, která umožňuje nabídnout knihu jednoduše prostřednictvím Zásilkovny. Majitel vyfotí hřbet knihy, pošle Knihobotu, ten posoudí, zda je prodejná a v případě, že ano, knihu sem přinese, zdarma ji tu převezmou a doručí Knihobotu. Peníze pak přijdou na účet původního vlastníka. 

Službu teď navíc zjednoduší samoobslužné Z-boxy, které zvětší možnosti zpětného odběru zboží včetně použitých knih. 

Foto Zásilkovna

Podle Milana Šmída, marketingového ředitele skupiny Packeta, která vlastní Zásilkovnu, je cirkulární retail potenciálně miliardový trh. „Pokud je dnes hlavní bariérou cirkulace zboží v maloobchodu to, že ho není možné jednoduše vrátit do oběhu, pak máme ambici být jedněmi z těch, kdo tento problém vyřeší,“ říká.

Z-boxy by měly sloužit k vrácení použitého zboží i vyzvednutí nového. K dispozici budou nejen v Praze a ve velkých městech, ale po celé republice.