Když loni v červnu udeřilo na jižní Moravě ničivé tornádo, padly mu za oběť i téměř dvě stovky domů, které živel poboural nebo musely být strženy na základě nařízení stavebních úřadů. Pohroma, zmar, ale na druhé straně i ochota lidí pomáhat inspirovaly Lukáše Janáče z ateliéru YUAR Architects ke specifické formě pomoci.
Vznikla tak iniciativa Obnova 21, která lidem postiženým tornádem poskytla architektonické podklady nebo přímo projekt rodinného domu zdarma. Těm, kdo nějakým způsobem přijdou o dům, chce navíc iniciativa pomáhat i nadále, při jiných pohromách.
„Impulz něco udělat přišel ještě v ten den, kdy tornádo zasáhlo. Psali jsme si s předsedou České komory architektů Honzou Kaslem o smysluplné pomoci. Pár dní nato jsem se přijel podívat přímo na místo za známými. Všimli jsme si, že spousta zničených domů byla podobných, typových. Tak jsme navrhli takovou typovou dispozici asi ve čtyřech variantách, aby si lidé mohli návrh vzít a použít se svým projektantem,“ popisuje Janáč, který se v rámci iniciativy spojil ještě s ateliéry edit! architects, desk architekti a Marco Maio Architects.
Záštitu převzala Česká komora architektů a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. „Podařilo se to rozpohybovat: přihlásilo se nám patnáct lidí, přičemž některé domy už stojí a aktuálně máme dva projekty, které se do stavby chystají,“ vypočítává Janáč. Právě následky tornáda podle něj ukázaly, jak může být architektura dobrým nástrojem pomoci společnosti.
„Je spousta aktivit, kdy architekta nikdo neosloví, protože to lidé buď neřeší, nebo je hlavním kritériem cena. Třeba v případě nemocnic se vždy volí ta nejnižší, vybere se dodavatel, projektant, ale už ne architekt. A pak přijdete na oddělení a vidíte, jak je to prostředí tristní. Spolupracujeme například dlouhodobě s jednou klinikou, která by v tendru architekta nezaplatila nebo by je někdo napadl, že objednávají drahé služby. Tak to děláme radši zdarma,“ vysvětluje Janáč.
V podobné formě pomoci jako v případě jižní Moravy chce Janáč pokračovat i nadále. Na původní Obnovu21 tak navazuje nová iniciativa Utváření obce po katastrofách. „Chceme vzbudit a udržovat pozornost laické a odborné veřejnosti, vzdělávat, navzájem se učit, vyměňovat si informace,“ vysvětluje Radek Váňa, zakladatel agentury Idealab, která se propagaci české architektury věnuje dlouhodobě a po tornádu pomohla vytvořit web, kde se lidé mohli o architektonické návrhy přihlásit.
Otázka formy architektonické pomoci i příležitostí, kdy ji využít, zůstává zatím otevřená. Nabízí se například požáry podobné těm, které letos zasáhly České Švýcarsko, nebo povodně. „Zajímavé je, že na to není legislativa. Snazší je pro architekta darovat peníze než svou práci,“ konstatuje Janáč.
„Aby mohli lidé po tornádu návrhy použít pro své potřeby, museli jsme vytvořit oboustranné smluvní ujednání, že návrh přebírají, mohou ho použít pro svou potřebu, ale ta potřeba je nekomerční povahy. Nemáme však kapacitu hlídat, jak návrh někdo využije,“ doplňuje. Zásadní bude podle něj najít hranici, kdy na pomoc člověk nárok má, a kdy už ne.
Studio YUAR architects založil už v roce 2008 a doménou ateliéru jsou kanceláře, s nimiž má sám Janáč dvacetileté zkušenosti. Studio navrhovalo kanceláře například pro Porsche Česká republika, Jetbrains, Českou spořitelnu nebo Siemens, a před dvěma lety vznikly podle jeho návrhů nové kanceláře Productboardu, technologického jednorožce Huberta Palána a Daniela Hejla.
Nové kanceláře v projektu DOCK IN THREE v pražské Libni mají přes dva tisíce metrů čtverečních a budou dále růst. „V projektu jsme už dva roky, začali jsme před příchodem covidu. Měli jsme vizi i rozpočet, následně se však nevědělo, co bude – a začalo se šetřit. Současná podoba kanceláří je už po úsporách,“ přibližuje Janáč. Přesto jsou prostory Productboardu mezi kancelářemi špičkou, jak potvrdilo ocenění v soutěži Kanceláře roku 2020 v kategorii startup.