Andrej Babiš v Paříži nezahálí. V Elysejském paláci se v úterý dopoledne potkal s prezidentem Emmanuelem Macronem, který kandidáta na příštího českého prezidenta trochu překvapivě přijal pouhé tři dny před prvním kolem českých prezidentských voleb a jen den po osvobozujícím rozsudku v kauze Čapí hnízdo.

Ještě předtím se však v úterý ráno Andrej Babiš v Paříži setkal s další významnou osobností. 

S českým miliardářem se totiž v Paříži sešel i Bernard Arnault, nejbohatší muž světa a majitel skupiny LVMH zastřešující přes sedmdesát luxusních světových značek v čele s módními domy Louis Vuitton, Dior a Fendi. 

Arnault, který podle Forbesu kontroluje majetek odhadovaný na víc než 195 miliard dolarů a po světě vlastní víc než 5 500 luxusních obchodů, s českým prezidentským kandidátem probíral mimo jiné byznys, investice do výzkumu ve zdravotnictví, charitu, ale i politiku.

„Schůzku s panem Arnaultem jsem naplánoval asi před dvěma týdny. Nejprve jsem dostal termín schůzky s panem prezidentem Macronem, a podle toho jsem oslovil pana Arnaulta,“ uvedl Andrej Babiš v telefonickém rozhovoru z Paříže pro český Forbes s tím, že schůzka s francouzským miliardářem trvala v úterý ráno asi hodinu. „Pak už jsem spěchal do Elysejského paláce,“ řekl Babiš.

O Bernardu Arnaultovi je přitom známo, že je velmi ostražitý vůči požadavkům na osobní schůzky a pečlivě si vybírá, s kým se sejde. S Andrejem Babišem se však zná už několik let.

„Dneska jsme se nesešli poprvé, první osobní setkání mezi mnou a panem Arnaultem proběhlo už v únoru 2016,“ uvedl Babiš pro Forbes. „Tehdy schůzku zorganizovala velvyslankyně Marie Chatardová. Od počátku mě fascinoval. Zaměstnává 200 tisíc lidí, převážně ve Francii. Zaujal mě například projekt jeho nadace Fondation Vuitton, budova umění a řemesel v Bois de Boulogne. Přál jsem si tehdy, aby něco podobného v budoucnu vyrostlo třeba i v Praze,“ vzpomíná Babiš.

V úterý ráno spolu Arnault s Babišem mluvili o byznysu, charitě, ale i o celkové situaci ve světě a o válce na Ukrajině. „Dnešní schůzka byla velmi příjemná, byl u ní i jeho syn. Všech pět dětí pana Arnaulta pracuje ve firmě, což je myslím sen každého podnikatele,“ uvedl Babiš s tím, že k hlavním tématům dnešní schůzky patřil zdravotnický byznys.

„Bernard Arnault totiž také investuje do zdravotnictví, zejména do výzkumu prodloužení kvality života ve vysokém věku. Já jsem mu zase mimo jiné vyprávěl o našem projektu Národního boje proti rakovině. Nechtěl bych ale prozrazovat všechny podrobnosti našeho setkání,“ uvedl k tomu Andrej Babiš s tím, že věří, že ani dnešní schůzka s Arnaultem nebyla tou poslední. 

„Určitě se chceme sejít i v budoucnu, až bude čas a příležitost. Mluvili jsme o tom, pan Arnault i jeho syn milují Prahu, jak mi řekli. Tak třeba spolu pro Prahu něco vymyslíme.“