S asijskými gastro koncepty se v posledním roce roztrhl pytel. Pokud jste příznivci této kuchyně a na dobrý ramen, závitky nebo bůček nedáte dopustit, pak jste tu správně. Vybrali jsme nejnovější podniky, které se specializují právě na asijskou kuchyni. Tak hůlky do ruky a dobrou chuť.

Mămăm, Žitomírská 10, Praha 10

Není to ještě ani rok, co Vršovice přivítaly nové bistro Mămăm. Otevřeli ho mladí nadšenci Meggie a Nugy, kteří si svůj podnik vysnili a od začátku věděli, že si tu budou hrát jak s tradičními vietnamskými chutěmi, tak servírovat asijskou fúzi.

Na menu proto najdete třeba krevetový hamburger nebo vietnamská žebírka. Svěží pohled na asijskou kuchyni hostům servírují nejen prostřednictvím jídla, ale i skrze originální drinky nebo interiér.

Rice Field, Sázavská 14, Praha 2

Společně se svými rodiči stojí Trang Nguyen za řetězcem Bánh Mì Makers, který nabízí tradiční vietnamské bagety, myšlenka na vlastní bistro ale přišla až nedávno. Koncept restaurace je postaven na pokrmu mâm cơm.

Ten se považuje za symbol rodinného hodování a spojuje všechny členy rodiny u jednoho stolu, který je plný restovaného nebo vařeného jídla, rýže, polévek a čerstvých bylin. Křupavý vepřový bůček, smažené tofu s houbami nebo krevety se sladkokyselou omáčkou můžete doplnit naturálními víny nebo koktejly z asijských surovin.

Ramencraft, Veleslavínova 59/3, Praha 1

Přímo v centru Prahy nedaleko Staroměstského náměstí otevřela trojice kamarádů stylové bistro, které chybělo nejenom právě v centru metropole, ale v celém Česku. Jak už název napovídá, specializují se tady na asijský vývar.

Na menu najdete jak pálivý tan tan, tak lehký shoyu nebo hustý tonkotsu. Nechybí ani vegetariánská verze a samozřejmě další lahůdky jako kimchi, edamame, karaage, gyoza a zmrzlinové mochi.

Bisutoro Bistro, Jugoslávská 12, Praha 2

Další asijská novinka se nachází pár kroků od náměstí I. P. Pavlova a opět jde o japonský koncept. Bisutoro je totiž japonský způsob pro výslovnost slova bistro. Pokud milujete sushi, určitě sem zajděte.

Nabídku totiž tvoří kousky složené pouze ze syrové ryby a rýže. Nechybí ale ani kombinace s avokádem, kaviárem nebo teriyaki majonézou. Na své si tu přijdou i milovníci wonton knedlíčků a polévek. Každý týden se mění i polední nabídka.

Dva tipy v Brně

Bango, Grohova 20a, Brno střed

Nadýchané palačinky, mochi, taiyaki, tančící pudinkový zajíček tosuni a další dobroty ze země vycházejícího slunce na vás čekají v horké brněnské novince Bango. Ovšem nic zcela tradičního nečekejte.

Natálie Benk, Josef Janečka a Anna Holešinská mísí japonskou kuchyni s tou evropskou a servírují tu brunche, obědy i večeře. Mezi jejich signature jídla patří vafle s dokřupava smaženým kuřetem, teriyaki sirupem a miso-kuřecím máslem.

Kimono, Bayerova 2, Brno střed

Hodně stylová a hodně populární. Tak by se dal shrnout popis nové brněnské kavárny Kimono. Od svého otevření na konci roku patří mezi brněnské hotspoty, a to zcela právem.

Jen co vstoupíte dovnitř, budete mít pocit, že jste se ocitli v jedné z cool kaváren v Kjótu. Vychutnáte si tady kávu od pražírny QB Coffee Roasters, japonské čaje nebo víno a samozřejmě nechybí ani sladké dobroty.