Zatímco se vrší seznam lidí, které kolaps kryptoburzy FTX a zbytku Bankman-Friedova impéria nějakým způsobem připravil o peníze, jeden z nejlépe se prodávajících žijících amerických autorů díky němu nejspíš brzy rozšíří své bohatství, které se již dnes počítá na desítky milionů dolarů.

Michael Lewis, který má na kontě osmnáct úspěšných titulů z prostředí profesionálního sportu, tradingu a ekonomie, patří navzdory lehké kontroverzi bez velké diskuse mezi nejúspěšnější současné autory literatury faktu. Svědčí o tom mimo jiné i fakt, že tři z jeho knih se dočkaly zfilmování. A zdá se, že k Blind Side, Moneyballu a Sázce na nejistotu pravděpodobně přibude brzy čtvrtá. Od pátku totiž Hollywoodem cirkuluje nabídka na prodej filmových práv na jeho zatím ještě nenapsanou knihu.

Existenci dopisu potvrdil oborový hollywoodský newsletter The Ankler. Michael Lewis měl totiž v případě FTX neuvěřitelné štěstí, nebo možná detektivní čuch na problémy, na něž se teprve zadělává. To se ostatně potvrdilo už v minulosti na Flash Boys, svého času prodejním bestselleru New York Times, který poprvé světu odhalil špinavé zákulisí vysokorychlostního obchodování (High-frequency tradingu) a změnil některé způsoby burzovního fungování.

Lewis každopádně strávil s hlavním protagonistou kolapsu burzy FTX, Samem Bankman-Friedem, šest měsíců v rámci přípravy nové knihy, která měla mimo jiné pojednávat o jeho soupeření s krypto magnátem Changpengem Zhao, zakladatelem burzy Binance. Lewis obě osobnosti přirovnal k Luku Skywalkerovi a Darth Vaderovi krypto prostoru. Nečekaným završením této rešerše se stal nedávný dramatický sled událostí, který zatím vyústil ve zhroucení 32miliardového dolarového krypto impéria.

Lewis by ani nemusel být absolvent Princetonu a bývalý obchodník u Salomon Brothers, aby si dal dohromady, jaký poklad díky své intuici a šťastné náhodě aktuálně drží v rukách. Matthew Snyder, Lewisův agent u talentové agentury CAA, tak začal jednat dříve, než se Hollywood sám probere a začne se tématem zabývat po vlastní ose.

Lewis během své šestiměsíční rešerše údajně vyzpovídal Bankmana-Frieda ohledně všeho počínaje jeho dětstvím a konče prvními úspěchy na Wall Street, a je tak pravděpodobné, že má detailní informace o všem, co předcházelo pádu FTX a Alameda Research. Zbývá tedy jen všechno sepsat a změnit původně zamýšlený závěr.