Takový závěr středy si Zbyněk Frolík nepředstavoval. Jeden ze zakladatelů a třetinový vlastník výrobce nemocničních lůžek Linet se už chystal jít s manželkou spát, když se mu na nočním stolku rozezvonil mobil. Když ho zvedl, na druhém konci se ozval premiér Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Sháněli čtyři tisíce nových nemocničních lůžek.

„Asi jsou z aktuálních čísel dost špatní, takže se ptali, kolik lůžek dokážeme co nejrychleji pro stát vyrobit. Odkázal jsem je na výkonného ředitele Tomáše Koláře,” popisuje pozdně večerní hovor muž, který je podle našeho aktuálního žebříčku 30. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 7,8 miliardy korun.

Nečekaný telefonát tak přichystal dlouhou noc manažerům Linetu, kteří začali okamžitě prověřovat, jestli a jak rychle firma dokáže lůžka dodat. Nejspíš už dnes tak z Linetu směrem k vládě zamíří nabídka, která zareaguje na přání premiéra a ministra zdravotnictví.

„Měsíčně děláme jedenáct až třináct tisíc postelí. Kdybychom tak teď dělali na lůžkách jen pro Česko, dodáme je do deseti dnů. Problém je ale v tom, že máme prázdné sklady a zakázky máme nasmlouvané do konce roku, protože stejný problém samozřejmě není jen v České republice. Chystat se začínají další země po celém světě,” upozorňuje Frolík.

Firma je podle něj i tak schopná už během příštího týdne státu prodat nižší stovky nových postelí. Levnější lůžka, kterých stát s největší pravděpodobností objedná tři tisíce, Linet běžně prodává za částku mírně přes 40 000 korun za kus. Dražší lůžko určené pro intenzivní péči, kterých stát poptává tisícovku, podle katalogových cen vychází na zhruba 110 000 korun.

Jako český výrobce vnímáme naši společenskou odpovědnost.

V součtu by tak mohlo jít o byznys za necelou čtvrt miliardu korun. Linet ale počítá s tím, že státu poskytne výraznou slevu. „Jako český výrobce vnímáme naši společenskou odpovědnost,” vysvětlil Michal Uryč, mluvčí firmy, která z hlediska počtu vyráběných lůžek nabízí největší výrobní kapacitu v Evropě a třetí největší na světě.

Linet dodává nemocniční lůžka do více než stovky zemí celého světa. Objednávky tak do Česka kromě evropských zemí proudí z USA, Brazílie, Mexika, Japonska, Středního východu, Austrálie nebo jihovýchodní Asie.

„Když zakázku přijmeme, musíme ji splnit, protože kdybychom to neudělali, je tu riziko vysokého penále, ale hlavně na nás státy a konkrétní nemocnice spoléhají v tom, že termín dodání splníme,“ vysvětluje Frolík, podle kterého se Linet bude snažit České republice pomoci, jak to jen půjde.

„Aktuálně tak běží stovky objednávek, které musíme obtelefonovat a zjistit, jestli jsou někde ochotni akceptovat odložení dodávky třeba o dva týdny, abychom našli výrobní kapacitu pro dodávku pro český stát.”

Linetu, který nabírá nové zaměstnance a už několik měsíců jede na tři směny, situaci aktuálně nejvíc komplikuje uzavření škol, kdy část zaměstnanců musela zůstat doma s dětmi. Firmě, která má hlavní výrobní závod v malé vesnici Želevčice u Slaného, se naštěstí vyhýbá rozšíření covidové nákazy.

Pomáhá i to, že už na jaře začala firma automaticky měřit zaměstnancům teplotu, upravila režim pracovních týmů a investovala do dezinfekcí a ochranných pomůcek. „Děláme pro to maximum, ale je nám jasné, že situace, kdy naše lidi covid-19 nijak zásadně nezasáhl, se může bohužel i přes přijatá opatření rychle změnit,” připouští Frolík.

Obrovský zájem o produkty Linetu se samozřejmě kladně projevuje na jeho hospodářském výsledku. Frolík letošní celkovou kapacitu výroby odhaduje na 120 000 lůžek. Z pohledu tržeb tak letošní obchodní rok může skončit na deseti miliardách, což je meziroční nárůst o více než dvě miliardy korun.