skip to main content
Byznys

Babišovy akcie rostou. Státní zástupce zastavil jeho trestní stíhání

2 minuty čtení

Pokud by holding Agrofert byl na burze, jeho akcie by nepochybně zamířily strmě vzhůru. Podle informací Deníku N státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, tedy v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu stejnojmenné farmy. Dotace byla určena pro malé firmy, ale v její blízkosti se vždy pohyboval druhý nejbohatší Čech a jím tehdy přímo vlastněný stamiliardový Agrofert. 

Pokud se zastavení trestního stíhání skutečně potvrdí (situaci mohou změnit nadřízení Jaroslava Šarocha), znamená to pro Andreje Babiše jediné – bude ještě silnější než dosud. Nejen politicky a mediálně, ale prospěje to také byznysu Agrofertu.

Reklama

Ten není v nijak oslnivé kondici (z konsolidovaných tržeb 156 miliard korun loni udělal čistý zisk 1,6 miliardy, tedy jedno procento) a úvěrující banky jsou jistě raději, když šéf svěřenských fondů, do nichž je holding zaparkovaný, populisticky dohlíží na Česko, než kdyby dozorci střízlivě dohlíželi na něj. 

Pokud si navíc Babiš vyčistí svůj trestní štít, dodá mu to novou sílu také do současných i budoucích konfrontací s jeho miliardářskými soky v byznysu. Ty v poslední době škádlí svými veřejnoprávními výlety do jejich podnikatelských rajonů. Ať už jde o telekomunikace, kde kralují společnosti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, či o pokusy více zdanit hazard, kde si hýčkají miliardový byznys tuzemští magnáti Karel Komárek, Marek Dospiva či Ivo Valenta. Těm Babišovo popotahování po soudech vyhovovalo, neboť z něj dělalo zranitelnějšího protivníka.  

Teď vše vypadá jinak. Babišovy akcie rostou. 

Reklama
Reklama
Reklama