Voliči ve sněmovních volbách rozdali karty takovým způsobem, že se alespoň na první pohled zdá být pravděpodobné, že Andrej Babiš již nebude českým premiérem. Zřejmě ho vystřídá Petr Fiala z koalice Spolu, která společně s koalicí Pirátů a Starostů získala ve sněmovně pohodlnou většinu 108 hlasů.

„Obě demokratické koalice mají ve sněmovně většinu, a mají tedy šanci postavit většinovou vládu. Toto je změna, my jsme změna, vy jste změna!“ komentoval výsledek voleb Petr Fiala, předseda koalice Spolu.

Na podobě budoucí vlády České republiky se budou lídři stran za zavřenými dveřmi domlouvat už dnes. „Večer se sejdeme s koalicí Spolu a budeme vyjednávat o vládě,“ potvrdil Vít Rakušan, předseda Starostů.

Dodal, že respektuje skutečnost, že se vítězem voleb stala koalice Spolu a z toho podle něj také vzejde budoucí obsazení funkce premiéra. „Jsme připraveni se dohodnout, nebude to jednoduché, ale dáme Česku naději na nový styl vládnutí,“ dodal. 

Do sněmovny se kromě hnutí ANO a už zmíněných koalic probojovala ještě SPD Tomia Okamury. Ten si postěžoval na to, že mu desítky tisíc voličů odsály další národovecké strany jako Přísaha, Trikolóra či Volný blok.

Všechny ostatní kandidátky skončily pod hranicí pěti procent, a ve sněmovně tak své zástupce mít nebudou. Na celostátní úrovni tím na politické scéně, alespoň pro teď, končí sociální demokraté i komunisté.

Předseda ČSSD Jan Hamáček už v reakci na výsledek voleb oznámil, že rezignuje na svou funkci. K tomu samému se o hodinu později odhodlal i předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté se do sněmovny nedostali poprvé od vzniku strany v roce 1921.

Výsledek voleb však zřejmě nepřivítají ani Piráti. Jejich koalice sice uspěla, ale voliči převážně kroužkovali kandidáty Starostů, a Piráti tak získali ve volbách jen čtyři poslanecká křesla, zatímco Starostům jich voliči přiřkli třiatřicet. „Počet mandátů Pirátů citelně oslabil,“ přiznal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Za důvod označil to, že voliči byli ovlivněni masivní dezinformační kampaní. Stejně se o situaci vyjádřil Rakušan. Bartoš nicméně za výsledek přijal osobní odpovědnost a dodal, že na lednovém sjezdu strany bude partaj volit nové vedení.

Andrej Babiš k výsledkům voleb uvedl, že nepočítal s tím, že jeho hnutí ve volbách prohraje. Pogratuloval koalici Spolu k vítězství, ale kritizoval, že se proti němu sešikovalo tolik stran.

„Kdyby si to byly s námi rozdaly samostatně, tak bychom samozřejmě s přehledem vyhráli. Gratuluji panu Fialovi, že mu vyšel riskantní projekt, který kdyby neudělal, tak by TOP 09 byla na hraně. Takový je ale život, my to akceptujeme,“ řekl a dodal, že jediným programem opozičních stran byl odpor vůči jeho osobě.

Podle premiéra šlo o velmi těsné volby. „Dokázali jsme lidi přesvědčit, že za sebou máme velký kus práce. Naše vláda byla úspěšná,“ řekl premiér Babiš.

Před několika dny nicméně v rozhovoru na Frekvenci 1 uvedl, že než aby byl v opozici, raději by z politiky odešel. „Pokud bychom skončili v opozici, no tak bych tam neseděl. Šel jsem do politiky jako manažer, takže neumím tolik mluvit. Kdybychom měli skončit v opozici, z politiky bych odešel,“ řekl konkrétně.

Na otázku, zda po prohraných sněmovních volbách zvažuje kandidaturu na prezidenta, odpověděl Babiš vyhýbavě: „Teď o tom neuvažuji.“

O tom, kdo dostane první pokus na sestavení nové vlády, nicméně rozhodne prezident Miloš Zeman. Ten v sobotu před sedmou hodinou večerní oznámil, že v neděli přijme v Lánech předsedu vlády Andreje Babiše.

To ještě přiživilo dlouhodobé dohady, zda prezident bude respektovat skutečnost, že většinu ve sněmovně získaly dosavadní opoziční strany, nebo jestli navzdory tomu nepověří sestavením vlády Andreje Babiše, kterého před volbami podpořil. To by mohlo vznik nové vládnoucí koalice citelně zpomalit. A do té doby by mohla vládnou vláda Andreje Babiše v demisi.

„Uvidíme, jak se pan prezident rozhodne. Jestli mě pověří, nebo nepověří. To se samozřejmě dozvíme. Když mě pověří, budu vyjednávat,“ řekl Andrej Babiš.

Nejvíce preferenčních hlasů získal ve volbách předseda Starostů Vít Rakušan. Na druhém místě skončila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, třetí byl předseda ODS Petr Fiala. Na čtvrtém místě Andrej Babiš.