Schopnost vybrat do svého zavazadla to, co skutečně potřebujete, ale zároveň cestovat relativně nalehko je um. Získává se na cestě životem a je nutné udělat řadu chyb, než tuto dovednost zcela ovládnete. Anebo si můžete přečíst náš článek.

Začněte s předstihem

V případě, že budete balit hodinu předtím, než máte odjet na nádraží nebo letiště, se totiž stanou dvě věci. Vezmete si všechno a budete se celou dovolenou proklínat, proč s sebou máte tolik věcí, nebo naopak po příjezdu zjistíte, že vám chybí třeba nabíječka na Kindle a nemůžete si přečíst vysněnou knihu nebo vaše apartní pokrývka hlavy a musíte si na pláž pořídit nevkusnou kšiltovku s nápisem „I love…“ (doplňte svou destinaci).

Proto musíte své zavazadlo chystat alespoň dva dny předem, ostatně takové je pravidlo i všech módních editorů, kteří plánují služební cestu na světových týdnech módy a musí si do kufru zabalit řadu reprezentativních outfitů.

Přemýšlejte o tom, co budete na prázdninách nosit nejčastěji a proč

Pokud jste například rodiči menších dětí a pronajali jste si s přáteli dům na venkově či u moře, neunosíte zde ony luxusní lněné košile na míru ani světlé obleky. Na ramínku ve skříni doporučujeme ponechat i hedvábné maxišaty, které by vypadaly úchvatně na přímořské kolonádě. Místo toho potřebujete pohodlná pyžama, jejichž kalhoty můžete nosit klidně přes den s bavlněnou košilí či tričkem s vtipným nápisem.

Přemýšlejte také, které kusy oblečení mohou fungovat víceúčelově. Například kaftan, který si vezmete přes plavky, může s výrazným šperkem a podpatky posloužit jako party outfit.

Představte si, že jste dorazili do své odpočinkové destinace. Čím se zabýváte a co u toho nosíte? Tato vize vám dá odpověď na otázku, co nejvíc využijete.

Vše, co si chcete vzít s sebou, rozložte na posteli. A teď se začněte zbavovat všeho, co není bezpodmínečně nutné. Nezapomeňte, že potřebujete nechat alespoň trochu prostoru pro případné suvenýry.

Kolekce miniatur

Ideální je mít kolekci svých oblíbených kosmetických přípravků v malé verzi, kterou používáte výhradně na cestách. Případně si pořídit mininádobky, do kterých si šampon nebo sprchový gel nalijete. Nejoblíbenější jsou jednoznačně ty od japonské značky Muji.

Věci „pro každý případ“ rovnou vyndejte

Chcete-li cestovat alespoň trochu na lehko, zapomeňte na všechny předměty, co si s sebou chcete vzít, protože co kdyby náhodou jste je nakonec potřebovali. Mentálně se připravte na to, že pokud taková situace nastane, budete zkrátka improvizovat. Tato rada se netýká léků, opalovacího krému, dezinfekce nebo repelentu.

Zopakujte si Tetris

Pokud jste byli přeborníky v této ikonické hře, je velmi pravděpodobné, že dokážete také mistrně zabalit zavazadlo. Zvládnete totiž zaplnit každé místečko v kufru tak, aby nikde nezbylo prázdno a vše do sebe perfektně zapadalo.

Například do bot zastrkáte ponožky, oblečení neskládáte, ale opatrně srolujete. Způsobů je více, někdo dává přednost malým taštičkám, do kterých vloží oblečení.