Příběh o tom, kterak se z bankéře stal kavárník, zavání klasickým vzorcem o vyhoření v korporátu a založení vlastního byznysu pro radost. Jenže Oldřich Valta naopak práci ve velké firmě miloval.
Užíval si života ve Spojených státech a ve Velké Británii, a kdyby se skupina General Electric nerozhodla zbavit své finanční skupiny GE Capital, tak by pro ni dost možná pracoval až do důchodu.
O vlastní kavárně sice snil už od vysoké školy, ale otevřít si ji hodlal skutečně až na stará kolena. Dnes má Valta do důchodového věku ještě hodně daleko, ale v Česku provozuje kaváren hned pět a k tomu jednu pražírnu.
A tím jeho plány zdaleka nekončí. Se svým společníkem Egorem Kolpakovem chtějí v Česku pod značkou The Miners vybudovat největší byznys s výběrovou kávou a expandovat i do zahraničí.
Našlápnuto k tomu mají dobře. Vedle svých kaváren dodávají kávu i dalším podnikům a do kanceláří. Zároveň provozují e-shop, kde prodávají nejen pražená zrna, ale také vlastní kompostovatelné kávové kapsle. A s inovacemi pokračují i nadále, aktuálně připravují třeba kávové pivo.
Ale zpátky na začátek příběhu. Oldřich Valta téměř deset let pracoval pro GE Capital, kde se zabýval řízením rizik. Dva roky působil ve Spojených státech kousek od New Yorku a následně pět let v Londýně. A právě britská metropole ho okouzlila malebnými kavárnami se skvělým kafem a příjemnou atmosférou na každém rohu.
„Objevil jsem tam svět výběrové kávy. Londýn je v západní Evropě vedle Berlína centrum specialty coffee. Je to velkoměsto plné mladých lidí, kteří spíš než doma tráví život po kavárnách a dalších podnicích. Ráno se staví na kafe, v poledne v restauraci na oběd a večer na drink a možná další kafe. Strašně se mi líbilo, jak to město žije,“ popisuje Valta.
Když se po čase vracel s těhotnou ženou do Česka založit rodinu, věděl, že jeho kariéra u GE končí. Začal tak přemýšlet nad tím, že by do Prahy přenesl kavárenský „London vibe“. Jenže za sedm let, kdy žil v zahraničí, se v české metropoli mnohé změnilo. „Zjistil jsem, že skvělých podniků s výběrovou kávou je tu už celá řada. Tak jsem zase vychladl a na čas se znovu navrátil do korporátu,“ vypráví Valta.
Tentokráte zamířil do poradenské firmy EY, kde působil jako poradce pro řízení rizik pro banky v Česku a Evropě. Nastěhoval se do Holešovic a hned při první procházce narazil na kavárnu Barry Higgel’s. V ní seděli cizinci z celého světa a Valtovi připomínala jeho milovaný Londýn. Začal sem tak chodil každé ráno na kávu, až se spřátelil s majitelem: Egorem Kolpakovem.
Jednoho dne mu kavárník nadšeně vyprávěl, že má plán na nový koncept kaváren. Valta se nesměle zeptal, jestli by mu s tím nemohl pomoct, a Kolpakov souhlasil.
„Většina podniků zaměřených na výběrovou kávu nabízí útulný prostor pro relaxaci. Já jsem chtěl ale vytvořit místo s minimalistickým designem, které by připomínalo spíše kanceláře a kam by lidé mohli chodit pracovat nebo si dát pracovní schůzku,“ vysvětluje Kolpakov.
Valta dodává, že cílová skupina jsou profesionálové, ať už z korporátu, nebo na volné noze, kteří u nich mohou strávit klidně celý den. „Ale chodí k nám i umělci a designéři, kteří tu nacházejí inspirativní prostředí pro svou tvorbu,“ říká.
S tím souvisí i název The Miners – anglicky „horníci“ nebo „těžaři“. „V první řadě má symbolizovat tvrdě pracujícího člověka, jako jsme my nebo naši zákazníci. Zároveň souvisí s tím, že se snažíme vytěžit z kávy co nejvíc – ty nejlepší chutě a vůně. A třetí význam je těžba nebo extrakce nových nápadů a myšlenek, které v našich kavárnách vznikají,“ vysvětluje Valta.