Britský streetartový umělec Banksy otevřel v Londýně svůj obchod. Potvrdil to na svém instagramovém účtu s tím, že krámek nazval „Hrubý domácí produkt“. V obchodě budou jeho věci jen k vidění, koupit si je pak budou lidé moci online. Nejlevnější kousky přitom už za 10 liber, tedy zhruba za 290 korun.

„Obchod v londýnské čtvrti Croydon je nejlépe vidět v noci,“ tvrdí Banksy. Na prodej je tu mimo jiné vestička s britskou vlajkou navržená pro rapera Stormzyho nebo kožešinový koberec v podobě tygra Tonyho, reklamního maskota kukuřičných lupínků Kellogg’s.

Banksy se odhodlal otevřít svůj vlastní obchod poté, co se pokusila jeho jméno „vzít do opatrovnictví“ firma, která vyrábí pohlednice. Dostal radu, aby si otevřel obchod s vlastním značkovým zbožím, tím že podobným pokusům o využití svého jména zabrání.

Jak už bylo řečeno, v obchodě se nebude prodávat, ostatně ani jeho dveře nejsou pro zákazníky otevřené. Obchod je vlastně jen takovou galerií nebo showroomem, kam se dá nahlédnout pouze zvenku. Kdokoli by si chtěl koupit něco z toho, co je za výlohami k vidění, musí využít e-shopu.

Právě v těchto dnech jde v Londýně do dražby Banksyho obraz parlamentu, zachycující sněmovnu, v níž místo lidí zasedají šimpanzi. Očekává se, že se výtvor prodá až za 2,5 milionu dolarů.

Klíčový citát: „Věříme, že uspokojíme všechny zájemce, ceny začínají už na deseti librách, ale počet kusů bude omezený – všechny produkty jsou ručně vyrobené v Británii, a to z už použitých nebo recyklovaných materiálů. Totéž platí i o nápadech,“ stojí na ceduli ve výloze obchodu.

Dodatek: Obchod v Londýně je zatím poslední z řady Banksyho výstředních kousků. Loni se postaral o senzaci, když se jeho obraz Dívka s červeným balonkem po vydražení v aukční síni Sotheby’s sám skartoval. Kupec za něj přitom zaplatil milion liber (29 milionů korun). Vlastní výtvory za nízké ceny ale nenabízí jenom ve svém obchodě. Už před šesti lety se vydal do New Yorku a v Central Parku tam prodával svá podepsaná plátna za 60 dolarů za kus.