Italské Benátky ve čtvrtek dopoledne začaly vybírat poplatek pět eur (125 korun) za vstup do města. Cílem opatření je podle radnice města známého pro své památky zmírnit dopady nadměrného turismu.

Pro část obyvatel města se však nejedná o vhodné řešení a poukazují na to, že je zapotřebí zaručit dostupné bydlení, píše agentura AFP.

Ze zhruba sta tisíc lidí, kteří se zaregistrovali pro čtvrteční vstup do Benátek, jich poplatek zaplatil zhruba každý devátý. Ostatní využili některou z mnoha výjimek.

Zpoplatněný vstup začal platit ve čtvrtek v 8:30. Radnice požaduje registraci na portálu pro návštěvníky, kteří mají uhradit vstupné, i pro ty, kteří využijí některou z výjimek pro bezplatný vstup.

Lidé s trvalým bydlištěm ve městě či lidé mladší čtrnácti let se registrovat nemusí. Povinnost přestane platit pro vstupy po 16:00.

Podle deníku Corriere della Sera se do čtvrtečního poledne zaregistrovalo pro vstup do města na sto tisíc lidí. Z nich uhradilo vstupné na 11 500 lidí. Jedná se především o turisty, kteří se v Benátkách neubytují v hotelu či jiném registrovaném ubytovacím zařízení.

Na nádraží svaté Lucie vznikla nová pokladna, pomoci má turistům, kteří o nové povinnosti neměli tušení.

„Jaký poplatek?“ divila se podle deníku The Guardian například americká turistka Elisabeth. Přímo na místě například uhradila poplatek dvojice, která přijela do Benátek nočním vlakem z Vídně.

Ochotu uhradit pět eur projevila podle listu i Jana Plevová z Prahy, která má však ve městě ubytování, a proto za vstup platit nemusí.

„Pět eur není na ochranu této krásy zas tak moc,“ řekla deníku turistka z Česka.

Podle radnice by poplatky měly odradit jednorázový turismus ve městě. Představitelé města dokonce tvrdí, že Benátky budou zpočátku na poplatku prodělávat.

Kontroly budou namátkové, revizorů je podle stanice Rai News šest desítek. Mohou udělovat pokuty ve výši padesát až 300 eur.

To, že by poplatek byl správným řešením, si nemyslí zhruba 300 lidí, kteří ve čtvrtek demonstrovali proti novému opatření.

„Zavedení vstupného nesníží ani o jednoho počet turistů, kteří přijedou,“ řekl agentuře AP místní aktivita Tommaso Cacciari.

Podle dalších účastníků je klíčové zaručit dostupné bydlení.

„Jsme ve městě, kde se každý volný byt stává Airbnb, a kde radnice může regulovat pronájmy pro turisty, ale nedělá to,“ řekla agentuře AFP další benátská aktivistka Federica Toninellová.

Nadměrný turismus podle UNESCO Benátky ohrožuje. Po několika letech úřady omezily provoz velkých výletních lodí, které se staly symbolem jednorázového masového turismu a které podle některých expertů ohrožovaly křehké město uprostřed mořské laguny vlnami, které způsobovaly.

Vstup do Benátek bude zpoplatněný do 5. května a pak v některých vybraných dnech do poloviny července.