„V Benátkách jsem byla letos v lednu a můžu říct, že uprostřed zimy a pandemie jsme je měli v podstatě celé pro sebe. Na památky se teď dostanete zcela bez front, není problém sehnat ubytování přímo na náměstí San Marco za velice sympatickou cenu, v restauracích snadno najdete místo,“ popisuje Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia, která se ze slavného italského města nedávno vrátila. 

„Zároveň ale atmosféra města rozhodně není nehostinná. Když navíc chytnete slunečné počasí, což v této částí Evropy není nic výjimečného, užijete si opravdu příjemný víkend,“ dodává.

Svoji roli na vyprázdněných Benátkách hraje také omezení plaveb velkých výletních lodí, které tu před pandemií pravidelně kotvily. Připravte se, že se tu ještě pořád na ulicích povinně nosí roušky, do restaurace a do muzeí a různých památek vás určitě nepustí bez takzvaného green pasu.

Dokonce i když nejraději chodíte pěšky, zvažte pořízení místní ACTV karty na městskou hromadnou dopravu, kterou tu tvoří takzvané water busy. Auta, ani žádné další dopravní prostředky, v Benátkách nepotkáte. 


Bydlení v paláci

Zkuste hotel Aman Venice. Patří do té hotelové sítě, jejíž plážové resorty možná znáte z exotických destinací. Její benátskou pobočku si ovšem nespletete. Celý hotel stojící přímo na břehu Grand Canalu a zejména jeho interiér působí jako vznešený palác – s historickými freskami a reliéfy italských umělců, ovšem s moderní estetikou a chytrými technologiemi, což vytváří velmi vkusný a promyšlený kontrast.


Autentická Itálie na talíři

„Přestože je centrum města skoro prázdné, pořád platí, že restaurace v okolí nejslavnějších památek jsou zbytečně drahé, a co víc, jejich kvalita tomu neodpovídá. Řiďte se spíš tím, kde sedí místní, to je záruka, že jídlo bude opravdu vynikající a autenticky italské,“ říká Řezníčková. Přesně taková je podle ní například restaurace La Zucca, skvěle se najíte také v Osteria Alle Testiere, nádherné prostředí a michelinská kuchyně čeká v podniku Glam. 


Vůně kávy na náměstí

Kávu si dejte naprosto kdekoli, jen nezapomeňte, že cappuccino se v Itálii pije jen dopoledne. Módní návrhářka Alberta Ferretti by vám však doporučila Caffé Florian, které najdete v podloubí lemujícím náměstí Svatého Marka a na přilehlé (a poměrně rozlehlé) zahrádce.


Na procházku rovnou za nosem

Jistěže Dóžecí palác, slavný most Ponte di Rialto, plavbu gondolou a především baziliku svatého Marka si asi nenecháte ujít, protože kdo by nechtěl vidět místo, kde zemřel Mladý papež? „Vůbec nejkouzelnější ale je, když se bez velkého plánu vrhnete do místních uliček, kde teď víc než kdy jindy vynikne pomalý italský život místních. Dál od centra dění je procházkou také nejstarší židovské ghetto,“ doporučuje Andrea Řezníčková.


Klasické i moderní umění

Naproti mostu Ponte dell’Accademia najdete v překrásné budově Gallerii Dell’Academia, v jejíchž sbírkách jsou díla těch nejslavnějších umělců světa, jako byli Bellini, Bosch, Carpaccio nebo Tizian. Za Klimtem či Rodinem vyrazte do galerie Ca’ Pesaro. Umění 20. století můžete obdivovat v muzeu Peggy Guggenheim.


Vzhůru na ostrovy 

Rozhodně vyrazte lodí na ostrůvky patřící k Benátkám. Nejznámější je pestrobarevná architektura ostrova Burano, na ostrůvku Torcello nevynechejte nádhernou baziliku Santa Maria Assunta.