Italská rodina Benettonových připravuje plány na řešení rostoucích ztrát svého stejnojmenného oděvního řetězce, včetně odchodu současného generálního ředitele Massima Renona po čtyřech letech ve funkci. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Správní rada skupiny by se měla sejít v úterý, aby projednala, co dál poté, co za rok 2023 firma vykázala čistou ztrátu zhruba 230 milionů eur (5,7 miliardy korun). V roce 2022 ztráta firmy činila 81 milionů eur a tržby jednu miliardu eur.

Akcionáři Benettonu se pak mají sejít 18. června. V té době nebude prodlouženo funkční období Renona, který svoji kariéru vybudoval v oboru brýlí a pracoval ve společnostech Luxottica, Safilo a Marcolin.

Benettonovi vlastní oděvní skupinu proslavenou barevnými svetry a provokativními reklamními kampaněmi prostřednictvím svého holdingu Edizione. Holding se chystá podpořit restrukturalizaci a vložit do prodejce oděvů 260 milionů eur s tím, že bude mít nad skupinou větší kontrolu.

Benetton se potýká s rostoucí konkurencí ze strany gigantů zaměřených na rychlou módu, jako je řetězec Zara ze skupiny Inditex. Tyto firmy vyvinuly svižnější výrobní a distribuční model a jsou schopné rychleji reagovat na měnící se vkus zákazníků.

Předseda správní rady Luciano Benetton o víkendu řekl italskému listu Corriere della Sera, že podle tříletého strategického plánu se očekávalo, že skupina letos dosáhne vyrovnaného hospodaření. V posledních měsících se ale ukázalo, že její finanční situace je horší, než se předpokládalo.

Firma byla založena v roce 1965 jako výrobce oděvů. V současnosti má po celém světě zhruba čtyři tisíce obchodů. V roce 1986 vstoupila na milánskou burzu, v roce 2012 ji ale Benettonovi převedli zpět do soukromého vlastnictví. To byl také zatím poslední rok, kdy společnost vykázala zisk.