Rozdíl v odměňování je následkem stereotypů, důležité je ozvat se. Takový je vzkaz programové ředitelky konference Equal Pay Day Jany Černouškové a manažerky pro inkluzi a diverzitu v českém Philip Morris Michaely Prajerové, který zazněl na letošním Forbes Women’s Summitu.

Díra v platech, která se nezmenšuje. České ženy berou za stejnou práci míň než muži. Rozdíl nyní dosahuje osmnácti procent, což je v evropském kontextu spíš horší výsledek – podle dat Eurostatu se evropský průměr nachází někde okolo třinácti procent.

„Historicky jsme se jako země za celou dobu sledování dostali na patnáct procent pouze v roce 2021 a to bylo zapříčiněno covidovou dobou a mimořádnými finančními benefity pro exponované profese, v nichž se vyskytuje převaha žen – zejména pro zdravotnictví,“ konstatovala Černoušková.

Pro letošek den rovnosti ve výplatách žen a mužů připadl na 6. březen. To znamená, že ženy pětašedesát dní pracovaly zadarmo, aby dohnaly průměrný příjem mužů. 

Co s tím? „Důležité je, pokud nejste spokojené, ozvat se a bojovat,“ doporučuje Prajerová, podle které téma ve Philip Morris berou „naprosto vážně“. V praxi tak do společnosti každých pár let dorazí auditoři a ptají se zaměstnanců, jestli se necítí diskriminováni. Součástí auditu je pak podle Prajerové i analýza platů.

„Jako ženy jsme se naučily o penězích nemluvit, případně nemluvit pravdu,“ připomíná Jana Černoušková. „Buď z peněz děláme tabu, nebo záměrně podhodnocujeme své příjmy, nebo naopak říkáme, že bereme více, protože podvědomě víme, že odměna není úměrná našemu výkonu a pozici,“ popsala společenské tabu.

Ani argument, že odměny se odvíjejí od výkonu, podle ní neobstojí. „Často dělám analýzy odměňování ve firmách a je to velmi často založeno na domněnkách, stereotypech, sebeklamech, zastaralých systémech. Není výjimkou, že noví zaměstnanci jsou oceněni lépe ne proto, že jsou lepší, ale protože si řekli o víc peněz,“ popisuje ředitelka Equal Pay Day.

Podle zkušeností sousedních států dokáže nůžky mezi ženami a muži ve finančním ohodnocení znovu sevřít zejména podpora flexibilních úvazků pro rodiče, možnost výběru dostupné a kvalitní péče o malé děti, seniory či blízké osoby s handicapem, transparentní pravidla odměňování ve firmách nebo pravidelné testování férového přístupu k zaměstnancům.