„Přivítali jste mě s otevřenou náručí. Ženy si v Česku pomáhají,“ pochvalovala si Jana Lvová, která se po osmnácti letech ve Velké Británii vrátila do rodné země. O svém návratu, ale i tom, jak se mění postavení žen ve světě financí, mluvila na letošním Forbes Women’s Summitu.

Ženy s penězi zacházejí, spoří a investují jinak než muži. „Začíná to tím, že nemají tolik volných prostředků, s nimiž by mohly nakládat,“ vysvětlila Jana Lvová, která je od konce loňského roku generální ředitelkou technologické a platební společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko. Situace se ale podle ní zlepšuje a je čím dál víc finančně nezávislých žen.

I když však mají volné peníze a pouštějí se do investování, je vidět jasný rozdíl proti mužům. „Jsou konzervativnější, je tam vidět větší pocit zodpovědnosti. Například méně investují do kryptoměn, akcií a dluhopisů, a raději volí penzijní připojištění nebo spořicí účty,“ popisovala před zhruba sedmi stovkami žen v publiku. 

Finanční situace žen je spojená i s tím, jestli dostávají za svou práci stejnou odměnu jako muži. Takzvaný pay gap je v Česku aktuálně na osmnácti procentech, některé firmy ale dohlížejí na to, aby mzdy byly stejné bez ohledu na pohlaví. „U nás platovou paritu hlídáme, a když si žena řekne o nižší plat, než je na dané pozici běžný, dorovnáme jej,“ upozornila Jana Lvová. 

Právě ve finančním sektoru je navíc podle jejích slov vysoké zastoupení žen – přímo ve vedení Mastercardu jsou například síly mezi muži a ženami vyrovnané. Naopak u startupů z fintechového prostředí jsou ale ženy pořád výjimkou.

„V Česku je mezi foundery jen pět procent žen. Souvisí to s tím, že nemají pocit dostatečného zázemí, bojí se tlaku v rodinách, a navíc pořád se děje, že muži investoři neberou ženy dostatečně vážně,“ připomenula a dodala, že diverzita je důležitá a také fintech se pomalu začíná měnit. 

Ostatně i samotný Mastercard je dnes mnohem víc fintechovou společností, nevěnující se pouze karetním platbám. Jana Lvová tak na summitu ukázala i platební prsten, který je přímo propojený s účtem. „Ještě pracujeme na tom, jak na prsten dodat diamant,“ smála se před plným sálem.