skip to main content
Breaking News

Berlíňané se v referendu vyslovili pro vyvlastnění bytů velkých firem. Rozhodnuto však ještě není

Obyvatelé Berlína se v nedělním referendu vyslovili pro vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů. Podle zemské volební komise jich pro hlasovalo 56,4 procenta. Pro politickou reprezentaci však není výsledek právně závazný.

Reklama

Referendum se týkalo velkých realitních společností, jako jsou Vonovia a Deutsche Wohnen. Obě společnosti se nedávno dohodly s Berlínem, že městu odprodají za 2,46 miliardy eur (62,5 miliardy korun) zhruba 15 tisíc bytů.

Hranicí pro vyvlastnění by podle navrhovatelů referenda mělo být vlastnictví více než 3 tisíc bytů v německé metropoli a to v případě, že cílem jejich vlastnictví je zisk. Iniciativa Deutsche Wohnen & Co enteignen navrhovala, aby byly byty vyvlastněné za náhradu. Odhadovala, že by náklady na odškodnění činily necelých 14 miliard eur (355,5 miliardy korun), vedení Berlína hovořilo o 29 až 39 miliardách eur (736,5 až 990 miliard).

Reklama

Proti radikálnímu kroku, který z politických stran otevřeně podporovala jen postkomunistická Levice, se naopak vyslovilo 39 procent voličů. Zatímco zastánci vyvlastňování si od referenda slibovali větší dostupnost bytů a nižší nájmy, odpůrci argumentovali tím, že bytová situace se naopak zhorší, neboť to soukromé realitní investory odradí od další výstavby.

Lidové hlasování bylo jen poradní, neboť se nehlasovalo o návrhu zákona, který by byl v případě úspěšného referenda přímo schválen. Podle agentury DPA se nicméně bude muset nová politická reprezentace hlavního města, která vzešla z nedělních zemských voleb, výsledkem hlasování zabývat. Pokud by se politici rozhodli vyslyšet přání voličů, dotklo by se vyvlastnění zhruba 240 tisíc bytů, tedy asi 15 procent berlínského fondu nájemních bytů.

Reklama
Reklama