Česko je národ zahrádkářů. Kdo ale nemá zahrádku, protože bydlí v bytě, nemusí vůbec smutnit, protože moderní doba mu přeje.

Na světovém trhu se v posledních letech objevilo několik tzv. growboxů neboli pěstebních sestav, které s pomocí umělého LED osvětlení a dalších moderních technologií umožňují pěstovat si rostliny po celý rok přímo na kuchyňské lince.

Stranou tohoto trendu nestojí ani duo Valery Mezencev a Ondřej Zbytek, které vyvinulo vlastní chytrý miniskleník Plantee a teď s ním jde do světa skrze kampaň na crowdfundingovém serveru Kickstarter.

„Neexistuje lepší způsob, jak dostat inovativní produkt z Česka do bytů na Manhattanu či v okolí londýnské Temže, než s pomocí Kickstarteru,“ odkazuje Valery Mezencev na skutečnost, že na platformě už za celou dobu jejího fungování mikroinvestoři poslali na podporu projektů přes 131 miliard korun.

O Valerym Mezencevovi a Ondřeji Zbytkovi nečtete na Forbes.cz poprvé – před pěti lety ještě jako studenti vysoké školy zaznamenali velký úspěch, když spolu se svým týmem vyvinuli nejvyspělejší mlžnou komoru na světě. Vznikla pro Evropskou organizaci pro jaderný výzkum, známější pod zkratkou CERN.

Od té doby se dvojice nezastavila. S mlžnou komorou, což je zařízení na sledování radioaktivity, se dnes můžete setkat například ve vstupním foyer hlavní budovy Fyzikálního ústavu Akademie věd v Praze nebo v barcelonském muzeu vědy CosmoCaixa.

Když však Mezencev se Zbytkem dosáhli dalšího milníku v podobě sestavení největší mlžné komory na světě v Lucemburku, překvapivě se rozhodli z oboru stáhnout.

„Projekt výroby českých mlžných komor byl pro nás už od gymnázia velkou jízdou a podstatnou životní zkušeností. V určitou chvíli jsem ale začal mít pocit, že přišel čas na změnu. Dodáním do CERN a postavením největší komory na světě jsme dosáhli našich hlavních cílů a spolu s Ondrou jsme se rozhodli, že se chceme pustit do úplně nové výzvy,“ uvádí Mezencev.

Jelikož je Ondřej odjakživa velký fanoušek pěstování rostlin, tou výzvou se stal chytrý miniskleník Plantee, přinášející umělé slunce se zahrádkou přímo do kuchyní nebo obývacích pokojů.

skleník, slunečnice

„Věděl jsem, že nejsem jediný, kdo má o takový výrobek zájem. Vzhledem k tomu, že s vývojem hardwarového produktu prošpikovaného senzory a dalšími technologiemi máme velké zkušenosti, hned mě napadlo, že bychom mohli chytrý domácí skleník vyvinout sami,“ vysvětluje, jak se dostal od částicové fyziky k pěstování rostlin.

Plantee umožňuje celoroční pěstování rostlin pro začátečníky i pokročilé v podstatě bez údržby. Senzory českého miniskleníku, který zároveň plní funkci domácího designového prvku, hlídají dostatečné světlo i jeho spektrum a také teplotu a vlhkost. Uživatel se nemusí starat ani o zalévání.

„Pro zalévání jsme zakázkově vyvinuli speciální vysokofrekvenční senzor, který nepřetržitě monitoruje vlhkost půdy a pomocí funkce chytrého zalévání ji udržuje stále v optimální výši,“ popisuje Mezencev. Senzory sledují i potřebu hnojení, na kterou pak uživatele upozorní LCD displej.

Na trhu existuje několik podobných produktů, jako jsou například Grobo nebo Leaf, Plantee ovšem na rozdíl od nich kromě pěstování bazalky, rajčat nebo papriček slibuje i možnost vypěstovat si exotické rostliny, což bývá v domácích podmínkách obtížně zvládnutelné.

Většina growboxů zároveň funguje na principu hydroponického pěstování, kdy hlavním pěstebním médiem jsou speciální kapsle, které si od výrobce musíte opakovaně dokupovat. Plantee na to jde jinak: je stavěn pro klasický substrát či přímo zeminu.

„Každý si tak může libovolně místo substrátu a semínek dodávaných od nás využít svá vlastní a pěstovat si opravdu, cokoli a kdykoli bude chtít,“ říká Ondřej Zbytek. Po způsobu 3D tiskařů chce pak startup vytvořit i komunitu, která si bude sdílet zkušenosti či nejlepší pěstební postupy.

Mezencev se Zbytkem už pro svůj nový projekt sehnali investici, kdy jim několik milionů korun na vývoj finálního produktu poslala firma Agro CS. Kampaň na Kickstarteru má za cíl nakopnout samotnou výrobu.

„Jelikož se jedná o zcela nový produkt s vyšší cenou a brand začínající od nuly, budeme u naší první kampaně na Kickstarteru spokojeni s překonáním hranice 300 předobjednaných kusů. Postupně si od dalších let slibujeme nárůst ze stovek na tisíce kusů ročně,“ vypočítává Valery Mezencev ke kampani.

Cena miniskleníku Plantee se bude pohybovat kolem třiceti tisíc korun, první podporovatelé budou na Kickstarteru odměněni čtyřicetiprocentní slevou.