Kdo by si nepřál, aby ze světa zmizela chudoba a hlad. Kdo by si nepřál větší rovnost mezi lidmi, kvalitní vzdělání pro všechny děti, udržitelné fungování firem i lidí… Dobrá zpráva je, že je naštěstí stále více těch, kdo si podobné věci nejenom přejí, ale taky pro to něco aktivně dělají. 

A právě takové projekty se včera v Černínském paláci oceňovaly na slavnostním galavečeru Cen SDGs, které sledují naplňování globálních cílů OSN a letos je už popáté vyhlašovala Asociace společenské odpovědnosti pod vedením její zakladatelky a ředitelky Lucie Mádlové.

Forbes stejně jako v předchozích letech zaštítil kategorii Mladí lídři pro autory inovativních nápadů ve věku do třiceti let, další ceny si firmy a organizace převzaly v kategoriích Byznys, Veřejná sféra, Vzdělání, Reporting, Moonshot (vítěz této kategorie postupuje do světového finále Moonshot Awards v New Yorku) a také zvláštní ocenění České rozvojové agentury. 

Seznamte se s vítězi hlavních kategorií:

Mladí lídři 

  • 1. místo: Reknihy

Nenechte své knížky jen tak ležet bez užitku a pošlete je dál, vyzývá Tadeáš Kukla, který díky svému e-shopu tvoří prostor pro sdílení knih a učebnic z druhé ruky.

Reknihy nejsou úplně typický online antikvariát, do jejich nabídky se dostanou pouze knihy, které ještě nedosáhly „salátového“ vydání. A byznys model? Reknihy fungují na bázi provizí, které se dělí půl napůl mezi původního majitele a e-shop.

  • 2. místo: Kaleido

Senioři ve světě virtuální reality. Díky Kaleidu Marka Háši se naši starší spoluobčané pohodlně vypraví do světa, za kulturou nebo do přírody, aniž by opustili své domovy, což je pro mnohé z nich ze zdravotních důvodů obtížné.

  • 3. místo: GreeenTech

Ne, není to překlep v názvu, tenhle projekt je opravdu hodně zelený. Pěstování zeleniny, mikrobylinek a drobného ovoce kdekoli na světě, v jakýchkoli klimatických podmínkách. Právě to umožňují hydroponické kontejnery a modulární pěstební systémy Dmitrije Lipovského, Karolíny Pumprové a Milana Součka.

Byznys

  • 1. místo: Datlab

Datovou analýzou proti nehospodárným veřejným zakázkám. Nástroj Datlabu s názvem Kontrola hledá porušování předpisů, smlouvy s bílými koňmi či politiky nebo firmy soutěžící jen naoko s předem domluvenými vítězi.

  • 2. místo: Cambodian

Nejvzácnější a nejlepší pepř na světě pochází z oblasti Kampot v Kambodži. Klára Dohnalová a David Pavel pod značkou Pepper Field vybudovali prosperující byznys, který staví na fair a direct trade podmínkách.

  • 3. místo: IKEA

Lovebrand v oblasti péče o domov vytvořil úspěšný projekt, který má pomoci v boji s domácím násilím. Vedle osvětové kampaně se IKEA realizuje i přímou podporou proměny azylových zařízení a rozvoje konzultačních služeb.

Veřejná sféra

  • 1. místo: Nevypusť duši

Marie Salomonová, členka výběru Forbes 30 pod 30, spoluzaložila projekt, který učí hlavně mladé lidi, jak pečovat o duševní zdraví, a ukazuje, kde včas vyhledat pomoc v případě nouze. Dlouhodobě se také snaží prosazovat systémové změny v oblasti duševního zdraví.

  • 2. místo: Women for Women

Podnikatelka a manželka jednoho z nejbohatších Čechů Ivana Tykač od roku 2013 v rámci své nadace provozuje projekt Obědy pro děti umožňující dětem ze základních škol, jejichž rodiče si to nemohou dovolit, zaplatit obědy ve školních jídelnách.

Organizace Women for Women zároveň v rámci několika dalších projektů pomáhá postavit se na vlastní nohy samoživitelkám, samoživitelům, ale i kompletním rodinám v obtížných životních situacích.

  • 3. místo: Centrum umělé inteligence, ČVUT

Projekt Civilsphere pražské elektrotechnické fakulty ČVUT pomáhá prostřednictvím výzkumu v kyberbezpečnosti a umělé inteligenci novinářům, aktivistům, nevládním organizacím a ochráncům lidských práv bránit se digitálním útokům a zásahům do soukromí ze strany vlád a velkých korporací.

Vzdělání

  • 1. místo: TEREZA, vzdělávací centrum

Už dvanáct let TEREZA koordinuje program Ekoškola – největší světový vzdělávací program vedoucí mladé lidi k udržitelnému způsobu života. V současnosti je do Ekoškoly zapojeno přes sedmdesát tisíc dětí a dospělých v mateřských, základních a středních školách.

  • 2. místo: Učitel naživo / Ředitel naživo

Celosystémové zlepšení českého vzdělávání díky zlepšení přípravy nových učitelů a podpory vedení škol, to je poslání organizace Učitel naživo. Ředitel naživo je pak intenzivní dvouletý program pro ředitele škol a jejich zástupce.

  • 3. místo: Oživení

Nezisková organizace Oživení se snaží projektem Vzdělávání zastupitelů vzdělávat naše volené zástupce. Propojováním dobré praxe z různých měst a obcí v Česku má posilovat důvěru občanů v zastupitelskou demokracii.