Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena schválila kontroverzní projekt těžby ropy na Aljašce. Plán si vysloužil kritiku ze strany ekologických organizací i některých komunit původních obyvatel Aljašky. Biden, zvolený za Demokratickou stranu, se podle ekologů chová v rozporu se svými sliby.

Projekt s názvem Willow společnosti ConocoPhillips bude jedním z největších svého druhu ve Spojených státech a bude zahrnovat těžbu ropy a zemního plynu na třech místech v Národní ropné rezervaci v oblasti North Slope na Aljašce. Celkem by mělo jít až o dvě stě vrtů.

Podle původního plánu se mělo těžit ještě na dalších dvou místech, která nakonec schválena nebyla. Společnost ConocoPhillips ve svém sdělení uvedla, že považuje variantu tří lokalit za funkční. Jedná se podle ní o správné rozhodnutí pro Aljašku i pro národ.

Nad budoucností rozsáhlého projektu však stále visí otazník. Podle agentury AP, která o události informovala, jsou kvůli negativnímu dopadu těžby na přírodu a životní prostředí ve hře i soudní spory s ekologickými aktivisty.

Projekt vyprodukuje až 180 tisíc barelů ropy denně a měl by generovat miliardy dolarů v licenčních i daňových příjmech pro federální, státní i místní úřady. Těžba dlouhodobě zaměstná zhruba tři sta lidí a její příprava vytvoří dva a půl tisíce pracovních míst.

Na Aljašce má projekt širokou politickou podporu. Prosazovala ho například republikánská senátorka za Aljašku Lisa Murkowská, která rozhodnutí označila jako „velmi dobrou zprávu pro tuto zemi“.