Podle Billa Gatese je pandemie covidu-19 v současné době „horší, než si lidé uvědomují“. Podobně vnímá miliardář i válku na Ukrajině a ekonomickou situaci, se kterou podle něj souvisí neochota přemýšlet v celosvětovém meřítku a dělat komplexní rozhodnutí.
Gates výše uvedené pronesl před odhalením jednoho z nejvýznamnějších darů v historii filantropie: dvacet miliard dolarů, které v červenci převede na nadaci Billa a Melindy Gatesových. Tu prozatím vede společně se svou bývalou manželkou Melindou French Gates.
Díky tomuto obrovskému příspěvku naskočila celková dárcovská částka Gatesových na 55 miliard dolarů, což z nich dělá největší filantropy všech dob. V žebříčku se tak posunují před svého přítele Warrena Buffetta, který prozatím rozdal 48 miliard dolarů – a většinu věnoval právě nadaci Gatesových.
Nadace, už teď největší svého druhu na světě, navýší do roku 2026 své výdaje o celých padesát procent na devět miliard dolarů ročně. Podle Gatesova výpočtu to je více, než jsou celkové výdaje na humanitární pomoc bezmála všech zemí světa.
„Tohle ohromným způsobem nabije a zrychlí v podstatě veškerou práci, kterou děláme,“ prohlásil spoluzakladatel Microsoftu během exkluzivního rozhovoru pro americký Forbes. Další tři miliardy dolarů ročně navíc budou mít ohromný význam pro otázky genderové rovnosti, dětské úmrtnosti, vymýcení chorob a další oblasti, na které se Gatesova nadace zaměřuje.
Jde o jasný miliardový vzkaz pro ty, kdo disponuji obřím bohatstvím, aby se místo hromadění astronomického majetku aktivněji zapojili do řad filantropů a filantropek. „Mohou obrovským způsobem pomoci současnému světu, ale místo toho se někteří snaží jen zajistit, aby jim jejich jmění zůstalo co nejdéle,“ domnívá se Gates.
Prudký nárůst výdajů v duchu principu „daruj, dokud žiješ“, je ztělesněný Chuckem Feeneym, jedenadevadesátiletým spoluzakladatelem skupiny Duty Free Shoppers. Postupným rozdáváním více než osmi miliard dolarů vypadl ze seznamu Forbes 400 a dnes je skoro na mizině.
Ani Bill Gates nechce jen „čekat bohatý na smrt“ a podle svých slov se ještě za svého života chystá vzdát místa v seznamu miliardářů Forbes. Díky svému nejnovějšímu daru spadl s čistým jměním 102 miliard dolarů o jedno místo na pátou příčku v celosvětovém žebříčku.
„Ještě dva takové dary a dostanu se z té nejvyšší části seznamu,“ říká Gates. „Zmizet ze seznamu úplně asi ještě chvíli potrvá, ale směr, kterým se chci ubírat, je více než jasný.“
Převod dvaceti miliard dolarů by také mohl být nejvýmluvnějším obrázkem současné situace mezi Gatesem a jeho bývalou manželkou. Pravděpodobně nepůjde o tak čistý řez, jako v případě rozvodu Jeffa Bezose s MacKenzie Scott, která se po finančním vyrovnání charitativně odvázala a stala se pravděpodobně nejvlivnějším filantropem tohoto desetiletí.
Gatesovi řídí největší světovou nadaci a jejich případný nesoulad by mohl mít mezinárodní dopad. Bývalý manželský pár se nachází uprostřed dvouleté zkušební doby, po jejímž konci se rozhodne o podobě své pomanželské spolupráce. Pokud některá ze stran odmítne ve stávajícím uspořádání pokračovat, Bill Gates bude financovat samostatné filantropické aktivity své exmanželky.
Podle Billa Gatese se ale zatím zdá vše na dobré cestě. „Podle toho, jak vidím vše fungovat, si myslím, že budeme moci řídit nadaci společně navždy,“ věří.
O převodu dvaceti miliard dolarů se nejprve poradil s Melindou a generálním ředitelem nadace Markem Suzmanem, až pak do celé akce zapojil Warrena Buffetta a správní radu. Současné ekonomické otřesy ho od rozhodnutí nijak neodradily a exmanželka Gatese podpořila.
„Dobrou zprávou je, že ta těžká doba, která následovala po rozvodu, je už více než rok za námi a my jsme i během ní dokázali v nadaci konstruktivně pracovat. Vždycky mě překvapí, jak moc se s Melindou shodneme na věcech týkajících se nadace. O některých věcech ví ona více než já,“ přiznává Bill Gates.
Gates také zmínil nedávnou cestu do Afriky, kterou jeho bývalá manželka podnikla. „Odjela do Rwandy, kde se sešli představitelé států Commonwealthu. Pak pokračovala do Senegalu a každý den mi psala, co viděla a o čem přemýšlí,“ vypráví.
Je darovaných devět miliard stropem, když světových problémů k řešení je více než dost? Gates uznává, že se nabízelo částku zakulatit na deset miliard, ale namísto toho ještě počká do roku 2026, kdy bude mít přehled o tom, jak nadace finanční skok zvládne.
Pak je tu také Warren Buffett, jehož instrukce jsou jasné: zatím daroval nebo vyčlenil 56 miliard dolarů a další peníze, které poskytne, mají být plně využity do deseti let od jeho smrti. Do nadace tedy od tohoto legendárního investora a filantropa nepřetržitě proudí peníze.
Zpráva The Wall Street Journal nicméně naznačuje možnost, že by Buffett mohl nasměrovat finální část svých financí – a bavíme se tu o desítkách miliard – do nadace své zesnulé ženy. Susan Thompson Buffett Foundation je výrazně zaměřena na hájení ženských práv na potrat, které jsou v Americe pod tvrdým tlakem náboženských radikálů.
Buffett samotného Gatese v mnohém ovlivnil. „Jsem Warrenem natolik inspirován, že si jen stěží mohu nárokovat jakoukoli původní myšlenku ve způsobu pochopení investic nebo vůbec v přístupu k filantropii,“ říká Gates.
Na rozdíl od Buffeta, který si stanovil dobu, kdy rozdá své majetky, se Gates k ničemu takovému zatím nezavázal. Říká ale, že si něco podobného dovede představit tak za čtvrtstoletí, aby se mohly projevit dopady i u projektů potřebujících více času.
Obecně se Bill Gates snaží i na svém blogu Gates Notes snaží šířit pozitivitu. Je obzvláště optimistický v oblasti individualizovaných digitálních průlomů ve vzdělávání, což je oblast, na kterou se nadace dlouhodobě zaměřuje.
„Víc než kdy jindy jsem plný naděje. Pomocí některých z našich nových matematických výpočtů už začínáme vidět skutečný dopad našich aktivit,“ pochvaluje si. Totéž podle něj platí i pro digitální finanční inkluzi a další oblasti. „Je spousta věcí, které mě naplňují optimismem,“ říká Bill Gates – a nejspíše brzy zjistíme, jestli jeho navýšené výdaje pro dobrou věc dokážou rozhýbat řešení palčivých problémů této planety.