Martin Hausenblas je první úspěšný český podnikatel, který se rozhodl velkou část svého majetku veřejně odkázat na dobročinné účely.

Ve své nedávno sepsané závěti ustanovil, že 30 procent jeho podílů ve firmách Adler a Liftago připadne rovným dílem Ústecké komunitní nadaci a Nadaci Via. Odhad současné hodnoty těchto podílů je 200–300 milionů korun. Hausenblas doufá, že svým příkladem strhne další české podnikatele.

„Jsem v životní etapě, kdy jsem se rozhodl si některé věci urovnat. A dává mi smysl věnovat část svého majetku nadacím, které tak můžou dlouhodobě plánovat a vědí, že s těmito penězi můžou počítat,“ řekl v rozhovoru pro Forbes Martin Hausenblas.

Ústecký podnikatel a patriot přitom dlouhodobě patří k nejštědřejším dárcům v Česku – každý rok rozdá až 20 procent svého příjmu různým nadacím a projektům. Hausenblas vlastní 50 procent ve firmě Adler, jedné z největších v Evropě v oboru reklamního textilu, a 42 procent v aplikaci pro přepravu osob a zásilek Liftago.

Pro tento v Česku zcela bezprecedentní krok, kdy veřejně a dopředu oznámí, že část majetku věnuje nadacím, ho inspirovalo hnutí Giving Pledge ve Spojených státech.  V něm se nejbohatší a nejúspěšnější lidé světa veřejně zavážou věnovat většinu svého majetku na filantropii. Dodnes se k závazku přihlásilo 210 lidí z 23 zemí světa, například Warren Buffett, Melinda a Bill Gatesovi, Elon Musk či Richard Branson.

„Byl bych šťastný, kdyby se nám podařilo dát do konce roku seznam dalších 20 lidí z Česka, kteří se zavážou k něčemu podobnému,“ říká šestačtyřicetiletý podnikatel původem z Děčína.

Martin Hausenblas se dlouhodobě angažuje v regionální politice, byl zástupcem primátora v Ústí nad Labem a dnes je opozičním zastupitelem. Je propagátorem elektromobility a autonomních vozidel. Byl jedním z prvních, kdo v Česku jezdili teslou. V průběhu epidemie covidu-19 byl jedním z organizátorů celosvětově úspěšné kampaně Masks4All či projektu Roušky lidem. 

Přes Stipendijní fond Renesance podporoval studenty z regionu a teď věnuje peníze na opravu památek v severních Čechách.

Otevřeně se hlásí ke své homosexuální orientaci a přednedávnem uzavřel se svým partnerem sňatek. Koupil a renovuje zámek Skrytín na Děčínsku, který je místem setkávání a také jeho novým domovem.