skip to main content
Breaking News

Bitcoinová jízda z kopce. Výprodej na trhu kryptoměn zrychluje

Výprodej na trhu kryptoměn zrychluje, bitcoin dopoledne spadl pod 27 000 dolarů a je nejníže od konce roku 2020. Výrazně klesají i další digitální měny, například ether od začátku roku odepsal už přes padesát procent, ukazují záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Spolu s kryptoměnami klesají i ceny dalších aktiv považovaných za riziková, například akcie mnoha technologických firem, které nevytvářejí žádný zisk.

Náladu na trhu kryptoměn ovlivňuje i kolaps stablecoinu TerraUSD, u něhož jeho tvůrci plánovali, že bude navázaný na americký dolar v poměru jedna ku jedné. Cena ale spadla až asi na třicet centů. Stablecoiny jsou digitální mince, které jsou navázány na jiné aktivum, v tomto případě na dolar.

Bitcoin dopoledne spadl až k hranici 25 400 dolarů, než část ztrát smazal. Krátce před 09:30 našeho času se pohyboval kolem 27 070 dolarů a za posledních 24 hodin vykazoval propad o více než jedenáct procent. Za posledních osm obchodních dnů bitcoin ztratil asi třetinu hodnoty. Další digitální měna ether dopoledne ztrácela přes dvacet procent zhruba na 1825 dolarů.

Reklama

Analytici upozorňují, že k výprodeji rizikových aktiv přispívají i makroekonomické údaje. Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že míra inflace ve Spojených státech v dubnu klesla na 8,3 procenta, zůstává ale v blízkosti maxima za čtyřicet let.

Ceny kryptoměn v poslední době čím dál více kopírují vývoj na akciových trzích, zejména vývoj indexu Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií. Řada z nich je v růstové fázi, kdy ještě nevytvářejí zisk, zato jsou závislé na úvěrech, kterými financují svůj plánovaný růst. Předpoklad dalšího zvyšování úrokových sazeb a prodražování úvěrů tak zhoršuje výhled na ziskové hospodaření.

„Trh kryptoměn už teď nějakou dobu čelí tlaku,“ poznamenal Michael Rinko z investiční společnosti AscendEx, který se specializuje na rozvojové a rizikové investice. „Americká centrální banka pokračuje ve zvyšování úroků, takže akcie dál oslabují a s nimi i kryptoměny. To na trhu obecně způsobilo značné obavy,“ řekl serveru CNBC.

Tento týden je to už podruhé, kdy bitcoin klesl do blízkosti 29 000 dolarů. Analytici považovali hranici 30 000 dolarů za klíčovou úroveň a upozorňovali, že pokud ji bitcoin prolomí a hned se nad ni zase nevrátí, lze očekávat další cenový propad. Bitcoin je ze všech kryptoměn nejrozšířenější a má i největší tržní kapitalizaci. Na rekordních téměř 69 000 dolarech se ocitl loni v listopadu.