skip to main content
Český byznys

Bižuterie ve skřipci. Po covidu ničí výrobce i ceny drahých kovů

Přežili obě světové války, hospodářskou krizi, proces znárodňování, privatizaci a v novodobé historii i rozpad skupiny Jablonex Group. Jenže v posledních dvou letech se museli výrobci skla a bižuterie na Jablonecku vyrovnávat s další ránou.

Dvousetletou tradicí otřásla pandemie koronaviru, kvůli které především menší firmy skončily úplně a jiné stěží přežívají. Aby toho nebylo málo, vyrovnat se musejí nově s vyššími cenami energií, drahých kovů i růstem mezd. „To vše zvedlo náklady zhruba o čvrtinu,“ odhaduje předseda představenstva jabloneckého Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček.

„Covid nás naprosto semlel a stále v tom vlastně pokračuje,“ přiznává Olga Kopalová Rynešová z rodinné šperkařské firmy Šenýr Bijoux, známé třeba svou výrobou korunek pro soutěže Miss ČR. „Měli jsme mít ve spolupráci s Czech Trade velkou výstavu na čínském ostrově u Hongkongu, ale kvůli covidu je odložená, protože v Asii opět šíří a vše se ruší,“ vysvětluje.

Varianta, kdy organizátoři akci odloží, je ale pro výrobce stále příznivější, než když ji zruší ve svém začátku. To se stalo například v loňském říjnu, kdy firma Šenýr investovala tři sta tisíc korun do výstavy na veletrhu v čínském Si-anu. „Ve chvíli, kdy se otevřel, tak se tam objevil covid a veletrh uzavřeli. Ale jelikož už k té výstavě došlo, nevrátili nám ani korunu,“ dodává šperkařka.

Za dva poslední roky klesly firmě tržby o osmdesát procent. Chyběla především zahraniční klientela, ale i tuzemští zákazníci, hlavně v Karlových Varech nebo v pražských turistických centrech. O peníze přicházela Šenýř Bijoux také od nevěst, které se rozhodly, že pandemickou svatbu s pár hosty raději odloží a uspořádají ve velkém, až to bude možné.

„Teď už se ta situace lepší, jen všichni chtějí všechno najednou, jako by to chtěli stihnout do podzimu. Nikdo neví, co nás zase potká za překvapení,“ dodává podnikatelka, která pro výrobu šperků používá pouze český křišťál a komponenty z Preciosy nebo od místních výrobců. Mezi její největší odběratele patří Čína, za kterou následuje Evropská unie.

Ti, co přežili, nenakupují.
Reklama

Uzavření kamenných obchodů, ale třeba i vánočních trhů, trápilo v době koronaviru všechny výrobce bižuterie. „Zahraniční turistika v letech 2020 a 2021 pro nás byla téměř neexistující. Část obchodů v Praze, Karlových Varech nebo v Českém Krumlově, které jsou pro nás klíčové, neexistuje. Ti, co přežili, nenakupují,“ upozorňuje Pavel Kopáček.

Podle něj se ale pomalu začíná dařit exportu, protože se otevřely kamenné obchody v zahraničí i řetězce, které s českými výrobci spolupracují. Výrobci musí reagovat nejen na úbytek turistického ruchu, ale i na zdražování energií a také drahých kovů – neustále vzhůru míří například cena rhodia.

„Před pěti lety stálo pogalvanizovat rhodium dva tisíce korun, dnes je to dvanáct tisíc,“ vypočítává Olga Kopalová Rynešová. Rhodium, které je tvrdší než zlato a skvěle odolává korozi, se získává jako vedlejší produkt při těžbě platiny. Největšími světovými nalezišti jsou platinové doly v Jihoafrické republice a v pohoří Ural.

Stejně jako ostatní výrobci musela jablonecká šperkařka své výrobky zdražit. Zatím o deset procent – a jen doufá, že o víc to nebude. Už na začátku pandemie propustila své čtyři zaměstnance a momentálně si najímá pracovníky na dohodu nebo živnost. „Už se bojím mít plný počet lidí, v době krize nebylo možné je uživit. Během pandemie jsme byli třeba tři měsíce úplně na nule s tržbami,“ vzpomíná.

Pavel Kopáček připouští, že kalkulovat s cenami je v této době pro výrobce obtížné. Naštěstí je prý zatím většina zákazníků opatrně ochotna akceptovat zdražování zboží až o čtvrtinu. Přesto lze očekávat, že nákupů ubyde.

Neúnosné zvyšování nákladů se podepsalo také na provozu jabloneckého bižuterního centra Palace Plus v budově bývalého Jablonexu, kde muselo na konci března po devíti letech skončit. Nově ho návštěvníci najdou v budově známé jako Dům nábytku – Svaz výrobců skla a bižuterie ho chce otevřít prvního června. Kromě bižuterie a vánočních ozdob tu najdou zastoupení i české sklářské a šperkařské značky.

Svaz sdružuje čtyřicet výrobců v regionu a čtyři odborné střední školy, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci a také Technickou univerzitu v sousedním Liberci. Svou úlohu sehrál hlavně po roce 2009, kdy se rozpadla skupina Jablonex Group, patřící k největším výrobcům bižuterie na světě. Od roku 2010 se svaz věnuje především rozvoji obchodu a podpoře marketingu členských firem.