skip to main content
30 pod 30

Blind Lion otevírá chřtán. Tomáš Melzer chce mít nejlepší bar v Hradci Králové

3 minuty čtení

Ještě před pár lety platilo, že když jste si v Česku chtěli dát drink světového střihu, museli jste za ním vyrazit do Prahy, maximálně do Brna. Česká barová scéna se naštěstí postupně mění a mimořádné podniky se skvělou atmosférou a kvalitními koktejly už najdete i v dalších městech.

Když vyrazíte do Blind Lion v Hradci Králové, přivítá vás decentní přítmí, pohodlné sedačky, tlumená konverzace nad skleničkami s vábně vypadajícím obsahem. Nad vším se line sametový hlas Franka Sinatry a dohlíží nenápadný, ale pozorný zrak zdejšího vládce.

Blind Lion je nový speakeasy bar, který letos v říjnu v Hradci otevřel Tomáš Melzer, ostřílený barmanský profík a člen výběru Forbes 30 pod 30 z roku 2016. 

Pro ty méně zkušené: speakeasy bar odkazuje na časy americké prohibice, kdy byl prodej alkoholu ilegální. Vznikla tehdy řádka tajných podniků, takzvaných speakeasies, kde vám nalili panáka. Říkalo se jim také blind pigs nebo blind tiger – a tím se dostáváme i k názvu Blind Lion, který je poctou prohibiční éře.

„Konceptů, jak bar udělat, jsem měl víc podle toho, jaký prostor získám. Nebylo to striktně dané tak, že musím otevřít speakeasy,“ vysvětluje dnes třicetiletý barman, zatímco míchá jeden z drinků ze svého aktuálního podzimního koktejlového menu, na ginu postavený Leaf Me.

„Svůj bar jsem ale chtěl mít od dob, kdy jsem v Pardubicích studoval hotelovku. A jedno jsem vždycky věděl jistě – že pro něj musím najít prostor s duší.“

Jeden z nejtalentovanějších českých barmanů s řadou cen z mezinárodních soutěží, který vysokou barmanskou dostal během svého pětiletého působení v legendárních pražských barech Hemingway, Cash Only a v roce 2017 si prošel i zkušeností z londýnského 69 Colebrooke Row, původně uvažoval o tom, že by takový prostor našel v Praze.

Hradec Králové u něj nakonec vyhrál hned z několika důvodů. Jednak tu má rodinu, které chtěl být nablízku, ale taky proto, že speakeasy bar v Hradci nebyl a podle Melzera si ho takové město prostě zaslouží.

Reklama

Svou roli sehrály i náklady, které jsou mimo Prahu zkrátka nižší. Finance na rozjezd dal ostřílený barman dohromady částečně z vlastních úspor, ale pomohl mu i tichý investor.

To správné místo nakonec Melzer našel po půlročním hledání v centru města na Velkém náměstí, v podzemních prostorách domu sousedícího se starou radnicí, které získal od původní nájemkyně. Bar zařídil přesně podle svých představ – v retro stylu našla uplatnění i Tomášova milovaná sbírka starého barmanského nádobí. 

„Nemám moc rád slovo já, ale je to tak, že jsem si svůj podnik dal dohromady sám od myšlenky a designu přes koncepci po vedení a práci. Jsem barman, asistent, markeťák i uklízeč. Samozřejmě s tím, že mám výpomoc na place,“ říká jako správný barmanský startupista.

Uvažuje o tom, přibrat do party barbecka na víkendový provoz. Mohl by se jím výhledově stát Tomášův starší bratr Honza, který asistoval už u stavby a teď pomáhá s nákupy i provozními věcmi a začíná se zapracovávat do chodu baru.  

Legální speakeasy mívá momentálně otevřeno od středy do soboty, v menu najdete 14 autorských koktejlů a všechny z nich pocházejí z Tomášovy hlavy. Pokud se však rozhodnete, že chcete nějakou osvědčenou klasiku, tady vám ji namíchají. Nově dokonce i do lahve, takže si svůj oblíbený koktejl můžete odnést s sebou.

Blind Lion je Tomášův první splněný projekt, ale už teď přemýšlí o tom, že by neměl být poslední. Pokud se jeho vizi bude dařit, další bar by rád otevřel – ano, tipujete správně – v Praze.

„Koncepci už mám v hlavě, ale je to vize na několik let dopředu, protože teď se musím hlavně postarat o to, aby se nám dařilo v Hradci. A samozřejmě zůstává otázka peněz,“ říká s tím, že hradecký bar určitě nikdy úplně neopustí.

„Je to moje první dítě. A i když pro svoje dítě chcete, aby se osamostatnilo, jako dobrý rodič na něj budete vždycky z dálky dohlížet.“

Reklama
Reklama
Reklama