Dobře, omrzet je možná silné slovo. Nejspíš to ale znáte – blíží se víkend a vy přemýšlíte, kde si užijete páteční a sobotní noc. Máte chuť na něco nového a plíživý pocit, že už jste v Praze a Brně viděli vše, nebo se vám do větších měst zkrátka nechce.

Ať už vaši touhu utéct pohání cokoli, na dobrou skleničku se můžete s klidem vydat i do regionů. Tohle je pět tipů, které vás nezklamou.

Thir, Tábor (Provaznická 1)

Kdo byl v Táboře a nebyl v Thiru, jako by v Táboře nebyl, říká se. Respektive neříká, ale mohlo by. A i když se nejedná vyloženě o bar, Thir si v našem výběru místo zaslouží. V nabídce jsou totiž vynikající především lokální vína, s nimiž si vystačíte celý večer. A kdyby vám vyhládlo, vyberete si jedno ze tří hlavních večerních jídel, jejichž předností jsou také lokální suroviny.

Co pít: Vynikající Pinot Noir od Petra Kočaříka

Windy Point, Černá v Pošumaví

A teď trochu netradiční tip. Na této písečné pláži (nic z klasických koupacích středisek nečekejte) u Lipna najdete opravdu dobrý bar, kde svůj um předvádějí barmani vyškolení mistrem ČR ve flairbartendingu Davidem Neumannem. Na místě je také velká spousta sportovního vyžití, kdybyste si chtěli po náročném večeru spravit svědomí.

Co pít: Bahama mama… jako v Nassau!

Gin & Tonic Bar, Olomouc (Dolní náměstí 40)

Malý rozlohou, velký výkony. Tenhle olomoucký podnik, který kdosi na Trip Advisoru nazval kamrlíkem, má úctyhodnou nabídku ginů, nad níž lze s klidem strávit celý víkend. A pokud jste dnes tolik populárnímu destilátu zatím nepřišli na chuť, vězte, že se tamější znalá obsluha postará o opak.

Co pít: Pink Collins

Apotheka Cocktail Bar, Český Krumlov (Latrán 46)

Útulné místo s klenutým stropem je při návštěvě malebného Krumlova povinnou zastávkou všech barových milovníků. Kombinace atmosféry z dob minulých, nečekaně pestré nabídky destilátů a znalé obsluhy způsobí, že zcela zapomenete, že jste se chtěli podívat na nějaký zámek a otáčivé hlediště.

Co pít: Old fashioned

Cocktail Bar Barborská, Kutná Hora (Barborská 35)

Že jste ještě nebyli na drinku v Kutné Hoře? Nejvyšší čas to napravit. Tenhle bar v jakémsi art nouveau stylu vás příjemně překvapí úrovní koktejlů i cenami. To, co v Praze utratíte za hodinu, vám tady vystačí na večer. A až se druhý den vzbudíte, můžete se vydat do muzea tabáku od Philipa Morrise, ať tu zhýralou kutnohorskou jízdu patřičně zakončíte.

Co pít: Speciál Ernesta Hemingwaye

Věříme, že jsme tímto téma barů mimo Prahu a Brno teprve otevřeli. Máte tip na podnik, který by nám neměl uniknout? Pošlete ho na cheers@forbes.cz.