Akcie ve Spojených státech sestoupily z pátečních maxim. Oslabily kvůli obavám z nejnovější eskalace vývoje na Blízkém východě. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,15 procenta na 48 932,02 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,41 procenta na 7200,75 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztratil 0,19 procenta na 25 067,80 bodu.
Írán demonstruje svou moc nad ropou na Blízkém východě, což tlumí optimismus z výsledků hospodaření firem v prvním kvartálu, které překonávají odhady, píše agentura Reuters.
Zprávy o nejnovějších střetech v Perském zálivu posílily akcie energetických společností. Prudce dolů naopak zamířily akcie FedExu a UPS po zprávě, že chce těmto přepravním firmám konkurovat Amazon.
Vyhrocení situace na Blízkém východě pomáhá americké měně. Investoři znovu více nakupují dolary, protože klesá jejich ochota k rizikovějším investicím.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, roste krátce před 22:00 SELČ o 0,2 procenta na 98,39 bodu. Euro od dolaru odepisuje 0,2 procenta na 1,1701 dolaru. K jenu má dolar k dobru 0,03 procenta, prodává se za 157,06 JPY.
Cena největší kryptoměny bitcoin v pondělí poprvé za déle než tři měsíce překonala hranici 80 tisíc dolarů (1,7 milionu korun).