Německý výrobce luxusních automobilů BMW zrušil dohodu se švédskou firmou Northvolt o dodávkách baterií pro elektromobily za dvě miliardy eur (49,8 miliardy korun).

Německá média informovala, že švédská společnost nebyla schopna včas splnit dlouhodobý kontrakt na dodávky baterií. Obě společnosti dohodu podepsaly v roce 2020 a dodání se mělo uskutečnit v letošním roce.

„Northvolt a BMW Group se společně rozhodly zaměřit aktivity Northvoltu na cíl vyvinout bateriové články nové generace,“ uvedla BMW. Obě strany chtějí zachovat vzájemnou spolupráci. BMW má v Northvoltu podíl a ten si i nadále ponechá.

Německý časopis zaměřený na ekonomiku a obchod Manager Magazin uvedl, že ke zrušení přispěly dva důvody. Zaprvé kvalita baterií dodávaných firmou Northvolt zatím neodpovídá očekávání. Důležitějším bodem pak je načasování, protože švédská firma má zatím v provozu pouze jednu továrnu, ve Švédsku, která funguje od roku 2022.

Ostatní závody jsou zatím ve fázi plánování. Northvolt, který byl založen v roce 2017, musí z tohoto jediného závodu zásobovat všechny partnery, a není tak schopen dodat včas baterie, které BMW nyní potřebuje. V budoucnu chce BMW přejít na jiné baterie, je pro ni tak zbytečné domluvit se na pozdějších dodávkách baterií dojednaných ve smlouvě.