skip to main content

Bohatství pana Ye. Proč impérium Kanye Westa roste navzdory jeho mediálnímu obrazu

Samozvaný genius nedávno představil jedno z nejočekávanějších alb letošního roku. Nese jméno jeho zesnulé matky – Donda – a hostuje na něm Jay-Z i gospelový sbor. Hudební kritici i laici ale vnímají počin neúspěšného kandidáta na amerického prezidenta a podporovatele Donalda Trumpa ambivalentně.

Někomu se deska zdá dospělá, ucelená a půvabná, jiným zase připadá jako nekonzistentní slepenec nálad i melodií. Za posledních 18 měsíců, kdy West své album nahrával, se v životě této celebrity, jejíž jmění Forbes odhaduje na 1,3 miliardy dolarů, přihodilo mnohé.

Přiznal závažné problémy s psychickým zdravím, snažil se vést svou prezidentskou kampaň, vyjádřil se jako odpůrce potratů a rozvádí se svou manželkou Kim Kardashian. S ní dohromady vlastnil majetek v hodnotě 2,1 miliardy dolarů.

Reklama

„Na čísla mě moc neužije,“ řekl ale Kanye, který se mezitím přejmenoval pouze na Ye, americkému Forbesu. Američtí kolegové nechtěli Westa zařadit do seznamu miliardářů, dokud nezveřejní finanční doklady svého teniskového impéria Yeezy, které je smluvně vázané s Adidasem.

Potřeba uznání ho ale dohnala k tomu, aby dokumenty odtajnil a Forbes v loňském roce stanovil Westovu hodnotu na oněch 1,3 miliardy dolarů.

I přesto, že West minimálně ze svých vystoupení na veřejnosti a psaní na Twitter, působí jako psychicky nemocný člověk, dokáže být evidentně extrémně schopným byznysmenem.

Před oficiálním uvedením desky uspořádal v Chicagu a Atlantě megalomanské poslechové večírky na stadionech zahalených do tmy. Dostat se na tuto událost znamenalo být součástí určité kulturní elity, podobně jako dostat pozvání na Met Gala. Lístek stál v přepočtu zhruba 800 korun a na každý z poslechových večírků dorazilo přibližně 40 tisíc lidí. Mohli si také zakoupit Kanyeho merchandise, jehož součástí byla i neprůstřelná vesta za necelých šest a půl tisíce korun.

Ne akci jste se nedostali, ale chcete se nadechnout stejného vzduchu jako Kanye. Máte šanci. Ze zmíněných koncertů si na Twitteru můžete koupit onen vzácný vzduch za zhruba 60 tisíc dolarů.

Reklama

Sám West zatím neprozrazuje, kolik si poslechovými koncerty vydělal a je to těžké odhadnout také kvůli tomu, že tají kolik stály speciální VIP vstupenky. Podle odhadů magazínu Vice po odečtení nákladů si mohl rozporuplný umělec přijít na necelý milion dolarů z prodejů vstupenek a sedmimilionový obrat mu měl přinést prodej z merchandisingu.

Další zdroj příjmů je samozřejmě album Donda jako také, které zatím mělo na službám iTunes a Spotify 60 milionů přehrání.

Nové deska na trhu není jediným letošním úspěchem muže, který je považován za jednoho z nejbohatších Afroameričanů v dějinách. Významnou část Westova bohatství leží v módním průmyslu. Jen jeho kolekce se značkou Gap měla hodnotu 970 milionů dolarů.

Tato spolupráce je stvrzena smlouvou na deset let a má značce pomoci vyjít z krize své vlastní identity, se kterou se potýká už několik let. Červená bunda-bomber z Kanyeho kolekce byla vyprodána během několik minut.

Skandály zřejmě jen posilují jeho osobní značku (během několika měsíců prohlásil, že „očkování nám znemožní dostat se do nebe“, i přiznal, že podváděl svou manželku).

Chvástavé řeči a velikášství by ale Westovi k vybudování jeho impéria nestačilo. Ukazuje se, že přes všechny zmatené výroky je ale pan Ye talentovaný hudebník i designér, který si to umí dobře spočítat.

Reklama
Reklama