Po měsících vytáček tým hiphopové superstar konečně zveřejnil finanční podklady, které nejen odhalily hodnotu jeho teniskového impéria, ale zároveň potvrdily jeho potřebu uznání od ostatních.

„Na čísla mě moc neužije,“ tvrdil před 10 měsíci raper a obuvní magnát při našem posledním setkání, když stál na parkovišti obklopený stovkami párů tenisek nesoucích jméno podle jeho přezdívky. Odpovídal tak na otázku, zda by vizuál jasného úspěchu dokázal vyjádřit prozaičtější řečí peněz.

Na jednom čísle ale Westovi záleželo, a to hodně. Byla jím miliarda, samozřejmě dolarů.

Když se West loni v létě objevil na obálce amerického Forbesu, článek o jeho nečekaném úspěchu v módním odvětví ho nejdřív potěšil. Jeho manželka Kim Kardashian West mu k němu dokonce gratulovala na Twitteru. Že však neměl dostatečné podklady, aby dokázal deseticifernou výši svého jmění a v článku se o něm mluvilo jako o miliardáři, už sebevědomého rapera potěšilo méně.

Kanye se neobjevil ani v letošním seznamu miliardářů, opět kvůli nedostatečné dokumentaci potvrzující jeho jmění. Reagoval kousavě: „Je jasné, o co vám jde,“ napsal Forbesu. „Zahráváte si se mnou a já si to, ve jménu Ježíše, nenechám líbit.“

Dokonce Forbes obvinil z toho, že schválně snižuje jeho hodnotu a snaží se potlačit jeho úspěch, protože je Afroameričan. Poslední kapkou bylo, když se na seznam dostala jeho švagrová Kylie Jenner.

Tento týden se proto odhodlal k nečekanému kroku. Přikázal svému finančnímu týmu zveřejnit výsledky značky. A ty ukázaly tři zajímavé fakty o Westově impériu.

Zaprvé se potvrdilo, že si místo na letní titulce zasloužil. West za pouhých pár let dokázal vybudovat brand úspěšně konkurující legendárním Air Jordan od Nike v boji o nadvládu na poli sneakers.

Zadruhé je vidět, že West ve svých tvrzeních přehání podobně rád jako jeho politický idol Donald Trump. Díky svému podílu na značce Yeezy už se však mezi miliardáře může počítat i bez přehánění.

Loni utržily Yeezy 1,3 miliardy dolarů.

S jejím vlastnictvím je to však složitější. West drží 100 procent značky Yeezy, ta je však minimálně na pět dalších let smluvně svázána s Adidasem, který se stará o výrobu a distribuci. Odhaduje se, že loni tenisky značce vynesly 1,3 miliardy dolarů.

Kanye podle zdrojů Forbesu dostává od Adidasu 15 procent z prodejů tenisek Yeezy. Podmínky dohody ale naznačují, že po odečtení různých položek se marže reálně pohybuje kolem 11 procent. S tímhle podílem by tenisky za loňský rok Westovi vynesly 140 milionů dolarů.

Yeezy Boost 350 V2 Clay | Foto Adidas

Odborníci však Westovi odhadují výnosnost zhruba desetinásobnou. Jeho podíl má tak hodnotu asi 1,4 miliardy. Vzhledem k tomu, o jak nelikvidní prostředky se jedná, uberme 10 procent. Westovi zůstává zhruba 1,26 miliardy.

Možná by se dalo čekat, že úspěšný hudebník a podnikatel bude mít někde uložené další stovky milionů dolarů. To by ale nesměl být West, který rád utrácí jako skutečná rocková hvězda (vlastní dokonce tank). Podle finančních záznamů by měl mít v hotovosti sedmnáct milionů, v akciích dalších pětatřicet.

Největší část peněz drží raper podle zpráv svého týmu uloženou v nemovitostech a pozemcích: 81 a 21 milionů. Rezidence v Los Angeles, kde žije s manželkou a čtyřmi dětmi, je umělecké dílo.

„Do toho domu dal kus sebe,“ řekla Forbesu Kim Kardashian, „ještě nikdy jsem nikoho neviděla tak dbát na detaily.“ Westovi dále vlastní dva ranče o rozloze téměř 10 tisíc akrů ve Wyomingu.

Kanye na jednom ze svých dvou rančů | Foto Hypebeast

Personalizované domy se však málokdy prodají za cenu odpovídající všem investicím. K výčtu Westova majetku je potřeba přičíst ještě 3 845 162 dolarů za vozidla a 297 050 za hospodářská zvířata.

A samozřejmě nesmíme zapomínat na hudbu – odhadovaná hodnota jeho nahrávací společnosti G.O.O.D. společně s vlastními deskami dosahuje alespoň 90 milionů.

Kromě hudby patří polovina majetku Westově manželce Kim (nutno však podotknout, že ani ona do manželství nepřišla s prázdnou). Vzhledem k nízké likviditě zmíněných statků a absenci nezávislých záloh je namístě částku vydělit dvěma. Zůstává tak 125 milionů dolarů, od kterých je potřeba oddělit závazky jako hypotéku nebo nesplacené pohledávky ve výši asi 100 milionů.

Sečteno a podtrženo: Forbes stanovil Westovu hodnotu na 1,3 miliardy dolarů.

Foto Fast Company

Umělcova zarputilost a snaha to všem ukázat pocházejí už z jeho dětství v Chicagu, kdy si ve škole na hodinách kreslil tenisky a dostával za to od učitelů vynadáno. Později začal produkovat skladby pro další hiphopovou legendu, Jay-Zeho.

Ten o Westových sólových schopnostech pochyboval, ale Kanye dokázal opak celému světu – a málokdy pak odložil pózu narcistního génia. Příkladem může být přezdívka Yeezus (parafráze na anglické Jesus) a časté chvástání, že jeho zrovna připravované album bude tím nejlepším v historii hudby.

Z tohoto pohledu dává jeho notorický obdiv k americkému prezidentovi smysl. Stejně jako to, že si od Trumpa osvojil zvyk své bohatství nafukovat. V redakci Forbesu už roky platí neoficiální pravidlo pro všechno, co se týká prezidenta Spojených států: vezměte hodnotu, kterou Trump tvrdí, že má, vydělte ji třemi a z výsledku vycházejte.

Vypadá to, že Kanye West se od svého vzoru inspiroval: „Není to miliarda, ale 3,3 miliardy, když neumíte počítat,“ napsal West redakci Forbesu.

A my ho, po odečtu „trumpovské“ přirážky, vítáme v klubu miliardářů.