Pro stovky milionů lidí na celém světě, včetně Česka, byly počítačové hry během pandemie jedním z mála způsobů, jak se odreagovat. Jenže kdo nenakoupil herní zařízení před nástupem covidu, měl smůlu. Nové herní konzole, ale hlavně grafické karty do počítačů jednoduše nebyly. A když byly, tak za nesmyslné peníze. Situace už se ale pomalu mění.

Nástup nedostatku grafických karet byl plíživý a nenápadný. O to drtivější byl však jeho výsledek. Tak jako téměř vždy za tím ale nestála jediná příčina. V jednu chvíli se jich sešlo několik.

Tou první byla a stále je obrovská poptávka po grafických čipech. K té přidejte souběh uvedení hned několika celosvětově očekávaných grafických karet a herních konzolí, přisypte covid-19 a lockdown, nezapomeňte na sucho na Tchaj-wanu brzdící provoz továren, které grafické karty chrlí do celého světa, a ještě přimíchejte růst cen kryptoměn, pro jejichž vytěžení jsou grafické karty alfou a omegou úspěchu.

Na konci téhle kaše jsou grafické karty, které vlastně spíš nejsou. Tedy z pohledu zákazníka, který byl až do loňska zvyklý kupovat je za výrobcem doporučené ceny, kdykoliv si vzpomněl.

„Nedostatek karet jsme poprvé zaznamenali před rokem na přelomu srpna a září, kdy přišly na trh nové modely a současně se začala zvedat těžební horečka. Jejich cena rostla až do jara letošního roku, kdy se stabilizovala,” říká Tomáš Pilský, obchodní ředitel CZC.cz.

Podle srovnávače Heureka se grafické karty loni v průměru pořizovaly za za 6 400 korun, teď už se ale bavíme o rovných patnácti tisících korunách. A u špičkových modelů byl růst v desítkách tisíc korun.

Například jeden z modelů extrémně výkonné grafické karty od firmy Palit s čipem NVIDIA 3090, který se loni prodával za 47 tisíc korun, ještě v polovině tohoto měsíce stál o celých dvacet tisíc víc. Momentálně jeho cena klesla k šedesáti tisícům.

Osobnost roku 2024
Vydání Forbesu Osobnost roku 2024

Podle Daniely Chovancové z Alza.cz se zdá, že už máme cenový vrchol za sebou. A mírně se zlepšila i dostupnost. Zatímco před pár týdny byly sklady skoro prázdné, teď už mají prodejci co nabízet. I tak to ale není žádný zázrak. U řady modelů může jít jen o jednotky kusů. 

Za postupným návratem grafických karet na trh jsou podle prodejců hlavně tři důvody. Tím prvním je ochladnutí zájmu ze strany těžařů kryptoměn, které zbrzdil obrovský pokles hodnoty krypta v posledních měsících. A v Číně, kde se loni těžilo 65 procent světové produkce bitcoinů, si k tomu připočtěte ještě zákaz kryptoměnu vůbec těžit.

Pořád platí omezení počtu zakoupených grafických karet měsíčně na jednoho zákazníka.

Druhým důvodem je pak nástup léta a prázdnin, což je období, kdy pravidelně klesá poptávka po počítačových komponentech.

Tomáš Pilský z CZC.cz pak za obnovením nabídky distributorů vidí i to, že se na trh dostaly karty původně určené pro již zkompletované PC sestavy, kterých se však oproti loňskému rekordnímu roku vzhledem k přesycení trhu prodává o něco méně.

I tak je ale vůbec úspěch, že lze grafickou kartu po delší době koupit samostatně. V uplynulých měsících buď nebyla vůbec, nebo jen jako součást už sestaveného počítače. „Dodávky ale bohužel stále neodpovídají množství poptávky, takže u nás i pořád platí omezení počtu zakoupených grafických karet měsíčně na jednoho zákazníka,“ dodává Chovancová.

Problém je i to, že mírně klesající ceny jsou i tak stále vysoké. Navýšení prodejní ceny oproti doporučeným cenám výrobců je v některých případech padesát až sto procent.

„I když se teď karty na trhu zase objevily, na jejich ceny to velký vliv nemělo. Prodejci totiž nemají moc velký důvod, aby zlevňovali, protože trh je pořád hladový. Je tu spousta těch, kteří čekali na pokles, a nákup odložili. Ale zase nechtějí čekat do nekonečna,“ uvažuje Jiří Svák, redaktor webu Games.cz.

Co se na trhu bude dít dál? Podle Pilského rozhodně ještě není čas na nějaké radování z hojnosti. Ani do konce roku totiž neočekává razantní zlepšení dostupnosti nebo snížení cen.

„I kdyby došlo ke změnám na straně výrobců, nedostatek karet je celosvětový problém a Česko z jejich pohledu není důležitý trh,“ vysvětluje. Dodává však, že s cenou i dostupností mohou trochu zamávat použité karty z bazarů, kam je budou vzhledem ke kolísavému kurzu bitcoinu odkládat těžaři.

Já osobně bych s nákupem grafické karty čekal.

Existuje ale i optimističtější pohled. Ten počítá s tím, že pokud ceny grafických karet nezačnou výrazněji klesat, pro trh to bude ve výsledku kontraproduktivní. Lidé by totiž měli tendenci přecházet na herní konzole.

I proto roste tlak na navýšení výrobních kapacit s cílem vrátit se zase do normálního stavu, kdy grafické karty budou běžně dostupné za standardní ceny.

„Jestli distributoři budou chtít držet vyšší marže, to je samozřejmě na nich. Já osobně bych ještě s nákupem grafické karty čekal. Pokud totiž budou pokračovat restrikce směrem k těžbě kryptoměny v Číně, můžou ceny ještě klesat,“ odhaduje Jiří Svák.

Okno s nižšími cenami by se podle Sváka mohlo otevřít nejspíš někdy v říjnu, kdy už bude po nákupech coby odměnách za školní výsledky, ale zároveň ještě naplno nepoběží vánoční sezona.

O poklesu cen, byť mírném, hovoří i Daniela Chovancová z Alzy. „Nepůjde však o desítky procent,“ říká. A dodává, že propad by se podle ní měl zastavit, možná i znovu točit právě s příchodem Vánoc.

Co ale může všechny podobné předpovědi velmi rychle změnit, je vývoj ceny bitcoinu. Pokud jeho hodnota začne růst stejně překotně jako loni na přelomu podzimu a zimy, grafické karty se nejspíš znovu stanou extrémně nedostatkovým zbožím.