skip to main content
Věda

Boj s alzheimerem i o miliardy. Firma českého vědce je v klíčové fázi testů

V konstatování Martina Tolara lze rozpoznat známky vzrušení. „Velká soutěž léků na alzheimera právě začíná,“ hlásí český neurolog z Ameriky, kde se svou společností Alzheon zkouší nalézt lék na jednu z nejvíc devastujících nemocí současné doby.

Proti Alzheimerově chorobě dosud neexistuje účinná medicínská obrana, ale právě Alzheon je s tabletkou ALZ-801 v tomto směru výraznou nadějí. A má pochopitelně konkurenci. „Dostihy“ za revolučním lékem intenzivně běží a začínají se v nich dít hodně zajímavé věci.

Reklama

Tolarova společnost oznámila v minulých dnech přijetí prvního pacienta do třetí klinické fáze, v níž by mělo dávkování pilulky prokázat účinnost a bezpečnost vyvinuté látky. Kladné výsledky by byly zásadním krokem k tomu, aby byla tabletka, jejíž vývoj už spolykal investice přesahující půl miliardy dolarů, vpuštěna na trh.

„Plán je, že na trh půjdeme v roce 2025. Věříme v obrovský průlom,“ prozradil nedávno Tolar v rozhovoru pro Forbes.cz.

V případě úspěchu by měl lék zhodnocení desítek miliard dolarů – jenže český vědec není sám, kdo v obrovský průlom věří. V pondělí schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) lék od společnosti Biogen. Látka s názvem Aduhelm se podává jednou měsíčně infuzí a má zpomalit zhoršování kognitivních funkcí v důsledku choroby, například poruchy paměti a myšlení.

Reklama

Podle některých odborníků bylo rozhodnutí FDA kontroverzní: pro účinnost Aduhelmu není dostatek důkazů. Možná je jeho schválení i jistým výrazem netrpělivosti a dosavadní bezmoci v boji s chorobou, kterou podle odhadů trpí po celém světě třicet milionů lidí, zpravidla starších 65 let.

V dramatickém souboji o medicínský poklad jsou navíc i další velcí biofarmaceutičtí hráči. „Soutěž proběhne mezi naší tabletkou a infuzemi protilátek od Biogenu, Eisai a Eli Lilly,“ vyjmenovává Martin Tolar.

Za výhodu ALZ-801 považuje skutečnost, že na rozdíl od konkurence je podání orální a pilulka nemá způsobovat vedlejší účinky typu otoku mozku nebo krvácení.

V popisované „bitvě“ jsou na Tolarově straně další Češi: jedním z investorů ambiciózního projektu je majitel firmy Linet Zbyněk Frolík a Alzheon spolupracuje i s pražským Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd.

Reklama
Reklama