Věděli jste, že existuje syndrom počítačového vidění? Pokud pracujete, stejně jako většina z nás, hlavně za monitorem, určitě jste jeho příznaky také někdy pocítili: pocit suchých a podrážděných očí, bolest hlavy nebo třeba rozmazané či dvojité vidění.

Jak proti příznakům, které jsou způsobeny zejména tím, že při práci na počítači nutíme oči neustále přeostřovat, bojovat? Vyzkoušejte pravidlo 20/20/20.

To je velmi jednoduché: každých 20 minut se odvrátíte od monitoru, zahledíte se na objekt vzdálený minimálně 20 stop (cca šest metrů) a svůj pohled na něm udržíte alespoň 20 vteřin.

Díky tomuhle krátkému cvičení ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte oči a zabráníte vysychání rohovky. Ta vysychá zejména proto, že při pohledu do monitoru mrkáme méně než obvykle, a tělo tak netvoří potřebný slzný film.

Pokud víte, že vás vždy po práci oči bolí, nastavte si na telefonu časovač, který se vám bude každých 20 minut připomínat. Nebo si stáhněte tuhle aplikaci vytvořenou právě pro účely cvičení očí.

Jestli vám nevyhovuje aplikace na telefonu, otevřete si v novém okně prohlížeče tuhle stránku, která vám krátkou pauzu od monitoru každých 20 minut připomene.