Ano, chápeme. Ještě pořád je pondělí a vám se nechce nic dělat. Máte hlavu plnou myšlenek na uplynulý víkend a představa jakékoli práce vám přináší pouze úzkostné stavy.

Jenže práce leží a čeká. Ať už u ní prokrastinujete od samotného rána, nebo na vás líná nálada přišla až v průběhu dne, máme pro vás způsoby, jak zákeřnou prokrastinaci porazit.

Sdílejte

Možná se budete divit, ale v boji proti nicnedělání vám mohou paradoxně pomoct i sociální sítě. Ptáte se jak? Jednoduše. Stačí sdílet. Psycholožka a koučka Caroline Webb tvrdí, že říct lidem, že se na něco chystáte nebo že na něčem pracujete, zvýší váš pocit osobní odpovědnosti.

Musíte napsat report do práce a děsně se vám nechce? Tak si otevřete Facebook nebo Instagram a všem o tom dejte vědět. Jakmile budou mít o vašich pracovních aktivitách ostatní přehled, budete se cítit zavázanější k tomu, abyste úkol opravdu dokončili. Určitě totiž nechcete, aby si o vás lidé mysleli, že jste líní nebo že sdílíte věci, které nejsou pravda.

Vizualizujte

Pokud nechcete své sledující a kamarády spamovat, zkuste si představit, jak skvělé bude, až práci dokončíte. Důvod? To, že prokrastinujeme, znamená, že se více soustřeďujeme na přítomnost než na budoucnost se všemi možnými následky.

Až se tedy nebudete moct hnout z místa, představte si, co všechno můžete dělat, když úkol splníte. Nebojte se motivovat vidinou dobré kávy nebo něčeho na zub. Můžete si také v hlavě představit, jak si odškrtáváte úkol z to-do listu. Nakopne vás to.

Představte si nejhorší možný scénář

Pokud na vás ani jedna z předešlých metod nefunguje, zkuste se sami trochu uvést do stresu. Jak? Upřímně si odpovězte na otázku, co by se stalo, kdybyste v prokrastinaci pokračovali dál.

Nebyli byste dobře připraveni na mítink? Neodevzdali byste práci včas? Museli byste posunout klientovi termín? Prostě se trochu vynervujte. Malá dávka stresového hormonu vám neuškodí, naopak vás probere, a vy tak budete připravenější k akci.

Odpusťte si!

Neschopnost přinutit se k práci neznamená, že jste líní. Psychologové se shodují na tom, že odkládání úkolů má co do činění s emocemi. Pokud tedy například soustavně odkládáte přípravu prezentace do práce, je možná hlavním důvodem skutečnost, že se bojíte vlastního selhání.

Jak tyto negativní emoce překonat a nenechat je ovlivnit náš pracovní výkon? Psycholog Michael Wohl doporučuje jednoduchou věc: odpustit si, že prokrastinujete. Ve svém experimentu se studenty přišel se zajímavým zjištěním – ti, kteří si po prokrastinování před prvním testem odpustili, odkládali učení před druhou zkouškou méně. Důvod? Jakmile si uvědomili, proč se dané aktivity báli, mohli problém řešit.

Instalujte

Pokud na vás nezabralo nic z výše zmíněného, je načase instalovat rozšíření na prohlížeč. Pokud používáte Chrome, můžete zkusit například Todoist, do kterého si zapíšete všechny pracovní úkoly, co vás ten den čekají. Jeho výhoda? Jakmile před sebou uvidíte, co všechno musíte stihnout, pravděpodobně si rozmyslíte, zda otevřít Facebook je ten nejlepší nápad.

Dále stojí za to si stáhnout Stay Focused, tedy rozšíření, které dělá přesně to, co má v názvu: umožňuje blokovat stránky požírající čas nebo je alespoň omezit.

A pokud vám dělají největší problém přímo sociální sítě, nainstalujte si News Feed Eradicator. Z Facebooku nebo třeba LinkedInu maže veškerý obsah hlavních stránek a nahrazuje ho citáty, které by vás na rozdíl od běžných příspěvků měly motivovat k práci.

Jak prokrastinaci překonáváte vy? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.