Není pochyb o tom, že po pandemii nabírá turismus opět na síle a letošní sezona bude stát za to. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější cestovní destinace po celém světě, které pro americký Forbes vybraly influencerky i přední odbornice na cestovní ruch.

Letošní tipy zahrnují celou škálu destinací od evropských metropolí přes exotické pláže až po udržitelná útočiště v deštných pralesích. Poptávka roste a až jedenatřicet procent amerických cestovatelů v průzkumu uvádí, že letos hodlá za zahraniční cesty utratit významně více než před pandemií. Není tedy čas ztrácet čas.

Údolí Noto, Sicílie

Foto Riccardo Bernucci / Unsplash

Místa, kde se natáčely slavné filmy i seriály, ale i scenerie plné nádherné architektury, která vám vyrazí dech. Po příletu do Catanie se stačí vydat na jih do srdce sicilského baroka – do údolí Noto. 

Val di Noto na jihovýchodě Sicílie se pyšní celkem osmi památkami ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nádherné pláže, třpytící se Jónské moře a hlavně – pro každého něco. Jste milovníci čokolády? Vydejte se do města Modica. Milujete keramiku? Objevte řemeslné obchody v Caltagirone. Údolí Noto si nemůžete nechat ujít.

Ostrov Skye, Skotsko

Foto Martin Bennie / Unsplash

Ostrov Skye se proslavil jako místo, kam po bitvě u Cullodenu, poslední otevřené bitvě na britské půdě, uprchl nikdy neuznaný král Karel Eduard Stuart, a to díky místní hrdince Floře MacDonald.

Vy se tady můžete rozplývat při pohledu na panoramata drsné skotské krajiny, ochutnat whisky ve staletí starém baru, zažít vrchol skotské gastronomie v opuštěném loveckém zámečku nebo se s průvodcem vypravit na pozorování jelenů, vyder či orlů skalních.

Skye toho může nabídnout opravdu hodně a pozadu nezůstává ani s luxusem. Nově je zde otevřený hotel The Bracken Hide v hlavním městě Portree a najdete v něm luxusní chatky s výhledem, severskou saunou i divokým koupacím jezírkem. Rozhodně byste si neměli nechat ujít večeři v zámku Edinbane Lodge, v němž sídlí restaurace oceněná titulem skotské restaurace roku.

Nice, Francie

Foto Nick Karvounis / Unsplash

Hotel Anantara Plaza Nice se nedávno přestěhoval do omlazené budovy z devatenáctého století s výhledem na třpytivou Anglickou promenádu, což znamená triumfální návrat jednoho z nejhonosnějších hotelů na Azurovém pobřeží.

V hotelu z doby Belle Époque se snoubí starosvětská elegance s moderním luxusem, propracovaným wellness a zážitky, jako je Po stopách Coco Chanel, který zahrnuje prohlídku zámku Château de Crémat (vinařství, které inspirovalo slavné logo Chanel s propletenými písmeny cé) a ochutnávku cuvée, které je k dostání pouze v hotelu Anantara Plaza Nice.

Formentera, Španělsko

Foto Guillem Ruiz / Unsplash

Ostrov Formentera odolává tlaku na vybudování přistávací dráhy, a tak je dostupný pouze rychlým trajektem z Ibizy nebo soukromou jachtou, pokud máte to štěstí. I když pozor, přísné zákony na ochranu vzácné mořské flory znamenají, že jachty zde nemohou kotvit.

V hlavní sezoně jsou omezena vozidla, aby se snížila dopravní zátěž, znečištění a zachovala rovnováha mezi cestovním ruchem a každodenním životem obyvatel. Existuje také daň z udržitelného cestovního ruchu. A letos se Formentera podepsala i pod Deklaraci na obranu noční oblohy.

Jednou z největších atrakcí Formentery je dvaatřicet zelených stezek, které protínají celý ostrov a dohromady měří více než sto kilometrů. Všechny jsou vhodné pro cyklisty a vedou kolem majáků, pláží a mohutných obranných věží na pobřeží nebo se houpou po souši podél suchých kamenných zdí. Vedle solných plání, větrných mlýnů, vinic a starobylých archeologických nalezišť můžete na každém kroku pozorovat ptáky a kochat se výhledy.

Istanbul, Turecko

Foto Anna Berdnik / Unsplash

Istanbul je známý svou spletitou historií, kouzelnými vodními kanály a úchvatnými výhledy. Toto město rozkročené mezi Evropou a Asií je však také dynamickou moderní metropolí, kterou v poslední době oživila řada nových ambiciózních projektů. 

Jedním z nich je Galataport, multifunkční projekt s nádhernou nábřežní promenádou, stovkami obchodů, futuristickým podzemním přístavem pro výletní lodě a luxusními restauracemi.

Srí Lanka

Tomáš Malík / Unsplash

Není žádným tajemstvím, že Srí Lanka za sebou má těžké období. I s ohledem na inflaci je ostrov pro návštěvníky velkolepou a cenově dostupnou destinací, která stojí za delší cestu. Zažijte ruch hlavního města Kolomba, nádherné pláže, rýžová pole, vodopády, pláně a hory.

Na relativně malé ploše je toho k vidění opravdu hodně, takže si připravte fotoaparát. Divoká příroda je na Srí Lance opravdu výjimečná. Můžete se vydat na safari do sloní rezervace, pozorovat velryby v Indickém oceánu a špehovat ptáky, ještěrky, medúzy a opice v mangrovovém porostu. 

Na Srí Lance je také k prozkoumání spousta zajímavých kulturních památek, včetně starobylých měst Anuradhapura a Kandy. Nuwara Eliya, známá jako Malá Anglie, se nachází v chladném podnebí, kde se vyrábí známý srílanský exportní produkt – cejlonský čaj. 

Hongkong

Foto Nic Low / Unsplash

Popularita Hongkongu stále roste. A to nejen díky rozmanité kuchyni, rozvíjející se umělecké a kulturní scéně a více než dvěma stovkám ostrovů pokrytých džunglí a plážemi.

Region nedávno zrušil poslední protipandemická opatření a tři roky klidu umožnily vznik nových luxusních hotelů, jako jsou The Regent, The Hari a Fullerton Ocean Park, které také pozvedají pověst hongkongského luxusu do nových výšin.

Ačkoli se může zdát, že Hongkong je hustě zastavěn mrakodrapy, stovky jeho ostrovů jsou vzdáleny jen krátkou cestu trajektem. Ostrovy Lamma a Cheung Chau působí uvolněně, se zlatavými plážemi a kavárnami na nábřeží. Chcete-li zažít trochu více dobrodružství, můžete se vydat na pěší túru na ostrov Sharp Island nebo přes ostrov Hongkong do zátoky Repulse Bay, kde se vám naskytnou horské výhledy a lákavé pláže.

Kuala Lumpur, Malajsie

Foto Meimei Ismail / Unsplash

Proč? Před pandemií byl Kuala Lumpur šestým nejnavštěvovanějším městem na světě a nyní, po dvou a půl letech izolace, je hlavní město Malajsie zpět a lepší než kdy předtím, s  přílivem návštěvníků a spoustou novinek pro letošní rok.

Jednou z nich je hotel Park Hyatt Kuala Lumpur, který obsadí posledních sedmnáct pater druhého nejvyššího mrakodrapu světa s výhledem na stadion Merdeka, památku UNESCO, kde Malajsie v roce 1957 vyhlásila nezávislost.

Fantastické restaurace s širokou nabídkou kuchyní z celého světa jsou samozřejmostí. Na okraji města si nenechte ujít jeskyně Batu Caves se stovkami barevných schodů vedoucích k jeskynním chrámům.

Rádžasthán, Indie

Foto Sergio Capuzzimati / Unsplash

Rádžasthán definuje kromě typického indického chaosu hlavně nádherná architektura, paláce, obrovská pevnost, spoustu nákupních trhů a samozřejmě vynikající jídlo.

Velkou novinkou v Rádžasthánu je džajpurská Villa Palladio. Barevný designový hotel, který se nachází na půvabném venkovském sídle, pochází od stejných lidí, kteří stojí za legendárními kavárnami Caffé Palladio a Bar Palladio ve městě. Na okraji města se nachází nově otevřená rezervace Amagarh Leopard Reserve, kde můžete spatřit šestnáct leopardů, dvě stě padesát druhů ptáků, hyeny, lišky a další.

Manizales, Kolumbie

Foto Juan Manuel Giraldo Grisales / Unsplash

Cartagena, Bogota a Medellín byly v minulosti v centru pozornosti turistů z celého světa. PV roce 2023 je však největším trendem Manizales, klidné město ve střední Kolumbii, které je díky svým pohostinným obyvatelům známé jako město otevřených dveří.

Manizales je obklopen mohutnými sopkami národního parku Los Nevados a nachází se v oblasti And, kde se pěstuje káva. Můžete zde navštívit kávové plantáže, smočit se v horkých pramenech a prozkoumat mračný prales a velké vodopády obklopené bambusovými stromy. 

Grenada

Foto Gareth Neckles / Unsplash

Grenada, známá jako Ostrov koření v Karibiku, nabízí prvotřídní pláže, malebné vodopády a spoustu novinek pro rok 2023. Letos se otevírají hotely Six Senses v La Sagesse, což bude debutový resort této značky v Karibiku. Díky svému důrazu na udržitelnost bude mít resort řadu vnitřních i venkovních restaurací a barů, které budou využívat čerstvé suroviny vypěstované v okolí a mořské plody od místních rybářů. Brzy otevřený Beach House by Silversands Grenada je malý luxusní butikový hotel s jednopokojovými vilami a dvoupokojovými apartmány na útesu nebo s výhledem na pláž Portici.

Karibské pobřeží, Kostarika

Foto Ronald Salazar / Unsplash

Nejlepší destinace pro cestovatele, kteří hledají jedinečný výlet s malým dopadem na životní prostředí v roce 2023? Karibské pobřeží Kostariky. Toto méně objevené pobřeží se těší velkému zájmu díky kombinaci kultury a divoké přírody – bez davů lidí. Bungalovy v deštném pralese a butikové hotely jsou tu k nalezení stejně snadno jako lenochodi.

Milovníci kultury si zamilují malé plážové městečko Limon, které se stalo základnou pro cestovatele vyhledávající šnorchlování, surfování a afrokaribskou hudbu. Jedinečný zážitek přinese také ubytování u největší domorodé komunity na Kostarice Bri Bri v Talamance a dozvědět se více o její historii a tradicích.

Pokud jde o pláže, mezi místa, která musíte navštívit, patří Playa Punta Uva, Puerto Viejo, Playa Cahuita, Playa Cocles a Manzanillo. Na pobřeží se nachází také řada národních parků, které jsou důkazem zdařilé snahy o ochranu přírody.

Namibie

Foto Ashim D’Silva / Unsplash

Proč je letos Namibie ideální volbou? Po zdejších safari už se konečně můžete přepravovat letecky. Zatímco v jiných safari oblastech Afriky, jako je Botswana, je přeprava letadlem na safari normou, v Namibii je nejoblíbenějším způsobem dopravy jízda autem. Možnost letět místo řídit činí tuto nepříliš známou safari destinaci pro cestovatele mnohem dostupnější.

Navštívit tak můžete například Etosha Heights na severu země, kde můžete vidět divoká zvířata, jako jsou sloni, lvi a žirafy, a pak letět do odlehlého Skeleton Coast Shipwreck Lodge, kde se naopak život v obrovských písečných dunách zdá být téměř nemožný.

Tasmánie

Foto Laya Clode / Unsplash

Divoká a nedotčená krajina s větrem ošlehanými horami, které padají do zpěněného modrého oceánu. To je úžasná Tasmánie. A k tomu přidejte ještě výborné jídlo a pití. Skvělý příklad tasmánské gastronomické scény najdete v centru Hobartu v restauraci Omotenashi. 

Na východním pobřeží se ve staré ústřicové líhni nachází nově otevřená palírna Waubs Harbour Distillery v Bichenu. Jedná se o nejbližší palírnu na světě k oceánu, která vyrábí jedinečnou mořskou tasmánskou jednosladovou whisky.

Tasmánie byla vždy známá svou epickou krásou, kterou jde nejlépe prozkoumat pěšky na nesčetných vícedenních trailech, jako je Wukalina Walk, třídenní procházka s průvodcem, kterou vlastní a provozuje společnost First-Nations. Kromě krajiny má Tasmánie i vzrušující tvůrčí scénu, a to díky muzeu MONA (Museum of Old and New Art) v Hobartu. V Tasmánii není o pobyty nouze, od promyšleně zařízených přímořských chatrčí až po chytře upravené lodní kontejnery a luxusní chaty.