skip to main content
Restart

Bonus pro malá eseróčka se vzdálil. Senát chce zákon přepracovat

Malé firmy s ručením omezeným si na pomoc od státu v těžkých časech koronavirových budou muset ještě počkat. Senát totiž ve středu zamítl vládní návrh, který by této skupině podnikatelů přisoudil příspěvek 500 korun na den.


Senátoři přitom proti podpoře podnikatelů nejsou. K odmítavému postoji přistoupili, neboť se jim nelíbilo, že zdrojem peněz pro takzvanou Pětadvacítku, která se původně vztahovala jen na OSVČ, by byly vybrané daně z příjmu zaměstnanců, nikoli státní rozpočet. Podle zástupců horní komory parlamentu by to připravilo obce a kraje o miliardy korun, neboť se jedná o sdílené daně.
Reklama

To ovšem zároveň znamená, že zatímco ostatní podnikatelské segmenty si již na – alespoň částečnou – státní podporu mohly sáhnout, malá eseróčka budou podobnou příležitost nadále vyhlížet. Minimálně pár dní navíc, než návrh zákona o kompenzačním bonusu znovu projedná Sněmovna.

Lze se ovšem domnívat, že poslanci Senát nakonec stejně přehlasují, neboť ministryně financí Alena Schillerová s ním nesouhlasí.

„Jsem zklamaná z hlasování v Senátu, který oddálil důležitou pomoc pro malá eseróčka. Považuji to za neuctivé. Tím spíš, že finanční správa už v pondělí mohla začít vyplácet peníze,“ zhodnotila šéfka resortu financí.

Horní komora parlamentu zároveň vrátila Sněmovně k novému projednání ještě návrh na odložení elektronické evidence tržeb. Požaduje totiž, aby se EET po plošném odkladu do konce letošního roku týkala dále do června 2023 pouze obchodů a služeb.

Ani s tímto Alena Schillerová nesouhlasí.

„Fungování EET v pohostinství a obchodu potvrdilo, že přispívá k řádnému výběru daní. Vedle nezpochybnitelného přínosu desítek miliard do rozpočtu považuji za klíčové, abychom podnikatelům v ČR zajistili rovné podnikatelské prostředí, kde poctivost neznamená konkurenční nevýhodu,“ vysvětlila svůj postoj ministryně financí.