skip to main content
Byznys

Další peníze pro OSVČ. V květnu a červnu mohou dostat 500 korun denně

OSVČ si budou moct zažádat o další finanční podporu. Vedle jednorázového příspěvku 25 tisíc, si budou moct od května do konce trvání opatření říct o 500 korun denně. Záměr státu, který premiér Andrej Babiš nastínil v rozhovoru pro deník Právo, potvrdila ministryně financí Alena Schillerová.

„V každém případě platí, co jsme slíbili. Podpora osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bude proplacena i za květen. Červen rozhodneme podle situace v květnu,“ řekl pro páteční vydání Práva premiér.

Reklama

Podle Schillerové by příspěvek měl být koncipovaný obdobně jako nyní, kdy si živnostníci mohou za období od 12. března do 30. dubna požádat o 25 tisíc korun. To odpovídá pěti stovkám na den.

„V pondělí předložím na vládě další zákon týkající se kompenzačního bonusu, aby OSVČ zasažené opatřeními kvůli koronaviru mohly dostat jednorázový příspěvek 500 korun za den i květnu a počátkem června, než budou uvolněna veškerá opatření,“ uvedla ministryně financí.

Podle harmonogramu, který v úterý zveřejnila vláda, by všechny podniky měly být znovu v provozu 8. června. To znamená, že OSVČ by si tak mohly přijít dohromady na dalších 19 tisíc. Záleží ovšem, zdali se termín rozvolnění opatření nezmění.

Reklama

Aby lidé peníze dostali, budou muset do konce června podat nové žádosti. O podpoře v květnu či případně i dále ale ještě musí rozhodnout vláda a poté ji schválit poslanci.

Kromě kompenzačního bonusu a nároku na ošetřovné mají OSVČ také na půl roku odpuštěny minimální zálohy na sociální i zdravotní pojištění.

„Vláda chce a bude pomáhat živnostníkům, kteří tuto krizi nezpůsobili, ale pandemie je připravila o příjmy,“ dodal v rozhovoru předseda vlády.

Stále ovšem není jednoznačně zřejmé, kdo na kompenzační bonus od státu nárok má a kdo nikoli. Ministerstvo financí sice rozvolnilo podmínky pro jeho získání, aby na něj dosáhly takřka všechny OSVČ, finanční správa ale bude moct v dalších třech letech kontrolovat, zdali podpory někdo nezneužil. Hranice, která by dávala živnostníkům jistotu, že později kvůli žádosti nebudou mít opletačky s úřady, přitom neexistuje.

K 17. dubnu si o jednorázový příspěvek z programu Pětadvacítka zažádalo téměř 200 tisíc OSVČ. Absolutní většina usiluje o příspěvek v plné výši, tedy 25 tisíc. Zpracováno bylo dosud podle Aleny Schillerové necelých 80 procent žádostí. Na cestě k živnostníkům jsou tak momentálně dohromady bezmála dvě miliardy korun.

Reklama
Reklama