skip to main content

Pět okamžiků letošních Oscarů: Brad Pitt se dočkal a filmem roku je cizojazyčný Parazit

V Hollywoodu ještě neskončila slavná afterparty po udílení cen americké filmové akademie, ale my už pro vás máme přehled toho nejdůležitějšího, co byste o letošních Oscarech měli vědět. Tohle je pět nejdůležitějších událostí nejdůležitějšího filmového večera roku.

Jihokorejci slaví

Hlavním favoritem na cenu pro nejlepší film bylo válečné drama Sama Mendese 1917, ale akademie nakonec překvapivě vybrala jihokorejský snímek Parazit, který vypráví příběh o chudé rodině parazitující na rodině o poznání bohatší.

Je to vůbec poprvé, co nejdůležitějšího Oscara udělila akademie cizojazyčnému filmu. Jeho tvůrce, režisér a scenárista Pon Džun-ho, navíc vyrovnal rekord v počtu individuálních ocenění z roku 1954, kdy si čtyři sošky za jediný večer odnesl Walt Disney.

Česko ostrouhalo

Ani jeden ze zástupců České republiky neuspěl. V kategorii krátkometrážní animovaný film bohužel Akademii nepřesvědčila loutková Dcera, kterou natočila tádžická studentka FAMU Darja Kaščejevová. Ocenění získal snímek Hair Love, dojemný příběh o otci, který se učí česat vlasy své dcery.

Ocenění nakonec nezískala ani filmová architektka Nora Sopková, kterou na cenu akademie navrhla spolu s Novozélanďanem Rou Vincentem za práci na filmu Králíček Jojo.

Úspěch na stará kolena

Reklama

Brad Pitt se konečně dočkal! Nekonečný příběh o tom, kdy skončí čekání legendárního herce na prvního Oscara za herectví, se uzavřel hned na začátku včerejšího večera, kdy šestapadesátiletý Pitt převzal cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Tenkrát v Hollywoodu.

Pitt byl na Oscara nominován už sedmkrát, poprvé už v roce 1996, ale s výjimkou úspěchu filmu 12 let v řetězech, který koprodukoval, měl až dosud smůlu. Ve svém děkovném proslovu se pak neubránil dojetí a na něj nezvyklému patosu, za který to od kritiků samozřejmě schytal.

Joker se zastal zvířat

Nejlepší herečkou se stala Renée Zellweger, která dostala sošku za film Judy, jejž tento týden začnou promítat i česká kina. Oscara pro nejlepší mužský herecký výkon obdržel podle očekávání Joaquin Phoenix za roli komiksového padoucha Jokera.

Phoenix také pronesl nejdelší a nejpolitičtější projev večera, ve kterém působivě mluvil o rovných právech, včetně těch pro zvířata. „Drancujeme svět o jeho přírodní bohatství,“ prohlásil rozhořčeně.

Eminem nudil

Slavnostní večer, který od roku 2002 hostí hollywoodské divadlo Dolby Theatre, neměl podruhé za sebou hlavního moderátora. Večer uvedli Chris Rock a Steve Martin, na pódiu se pak při předávání cen vystřídala celá řada osobností včetně Keanu Reevese nebo Rebel Wilson a Jamese Cordena, kteří dorazili v převlecích z vysmívaného filmového muzikálu Cats.

Do programu bylo zařazeno i nezvykle hodně hudebních vystoupení: největší pozornost získal raper Eminem, který všechny zaskočil téměř dvě dekády starou písničkou Lose Yourself. Jinak si ale všichni pochvalovali, že 3,5hodinový program letos pěkně odsýpal.