Velká Británie s novým rokem po 47 letech opouští Evropskou unii a ještě do minulého týdne hrozilo, že odchod i přes nekonečná jednání proběhne v té nejtvrdší formě, tedy bez dohody.

Nakonec se ale stal vánoční zázrak a tým britského premiéra Borise Johnsona s evropskými protějšky vyjednal dohodu, která znamená konec nejistot. Média ve Spojeném království ji často popisují jediným slovem – úleva. Současně se ale čeká na detailnější informace o tom, na čem se vlastně obě strany dohodly.

„Každý Brit tu chce vědět přesné konečné podmínky, všichni jsou z toho všeho už doslova otrávení,“ popisuje aktuální náladu v Londýně Robin Kolek, rodák z moravskoslezských Albrechtic a člen žebříčku talentovaných mladých Čechů Forbes 30 pod 30.

Ten už šestým rokem žije na britských ostrovech, kde se stará o chod tamních provozoven jednoho z nejuznávanějších barmanů světa Tonyho Conigliara. Právě bar Termini umístěný v samém centru londýnské čtvrti Soho, který tepe pod taktovkou Robina Kolka, se přitom opakovaně umístil v top 10 nejlepších světových barů.

Jak obecně hodnotíte dohodu mezi Británií a EU, která byla dojednána minulý týden? Je pro vás úlevou, jak ji popisují média?

Veřejnost je ráda, že se obě strany dohodly, protože to opravdu bylo za minutu dvanáct. Je ale pořád velkým otazníkem, jak bude britská ekonomika šlapat v příštím roce. Pokud jde o mě, pro mě osobně se nic nemění, nebo o tom zatím nevím. 

V Británii žijete už několik let, máte už britské občanství, nebo o něm uvažujete?

To je pravda, žiju tady už šest let, ale o britské občanství nemám v plánu žádat. Jsem hrdý Čech. Moje dcera je Britka, ale rozhodně bude vlastnit i český pas, jakmile se nám podaří dostat do Česka. 

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

S novou dohodou končí i volný pohyb osob, Britové tak budou muset žádat o víza v EU. Pro vás se něco z pohledu víz mění? Bude nyní pro Čechy složitější uplatnit se na pracovním trhu v Británii?

Je pravda, že Britové to budou mít o něco složitější, jakmile budou chtít zůstat v zemích Evropské unie více než 90 dnů. Pro mě se nic nemění, Británie pracovní sílu potřebuje. Sice zatím nejsem do detailu obeznámen s novými podmínkami pro vydávání pracovních víz, ale z vlastní zkušenosti už vím, že všechno jde, když se chce. A to speciálně v Británii.

V rámci nové dohody byly dojednány nulová cla a kvóty na zboží. Očekáváte, že se ve vašem oboru budou měnit ceny ať už zboží, nebo servisu?

Jsem si stoprocentně jistý, že ceny půjdou od nového roku nahoru, protože jakákoli změna je vždy důvodem pro to zvednout ceny zboží. Myslím si, že to půjde vidět i na cenách v restauracích a barech, kde předpokládám růst cen okolo pěti procent, snad jen kromě skotské whisky a ginu.

Ve všech našich barech jsme se rozhodli ponechat ceny na stejné úrovni do druhé poloviny příštího roku a potom uvidíme. Snažíme se vyjednat co nejlepší podmínky se všemi našimi dodavateli a získat podporu od velkých značek, s kterými spolupracujeme už více než deset let.

Jak brexit dopadne konkrétně na Bar Termini z pohledu personálu? Když jsem tam před dvěma lety osobně byl, byli ve vašem týmu například kolegové ze Slovenska…

Bar Termini má silný a stabilní tým. Všichni členové jsou rezidenti, nic se pro ně tedy nemění. Pouze jeden starší člen z Řecka se rozhodl vrátit domů. Má v plánu otevřít vlastní bar ve městě Patras. My mu v tomto přejeme hodně štěstí a už se nemůžeme dočkat, až jej navštívíme.

Vnímáte aktuální reakce Britů na dohodu a obecně na brexit?

Každý Brit tu chce vědět přesné konečné podmínky, všichni jsou z toho všeho už doslova otrávení.

A podle vašeho odhadu – získá Británie brexitem, nebo tratí?

S každým velkým rozhodnutím přicházejí výhody a nevýhody, tak snad těch výhod bude více.