skip to main content
Breaking News

Británie chce zmírnit nedostatek pracovní síly. Vydá tisíce dočasných víz pro řidiče a drůbežáře

Britská vláda vydá až deset a půl tisíce dočasných víz pro řidiče nákladních automobilů a pracovníky v drůbežářském průmyslu. Reaguje tak na problémy v zásobování způsobené nedostatkem pracovních sil. Dočasná víza mají zmírnit dopady těchto potíží na přípravy na vánoční svátky, informoval server BBC.

Nedostatek pracovních sil se uvolněním imigrační politiky Britové se dosud zdráhali řešit. Nyní se však tamější vláda rozhodla vydat až 5 tisíc tříměsíčních víz pro řidiče nákladních vozů a dalších až 5,5 tisíce pro pracovníky v drůbežářství. Přesto Britská obchodní komora považuje tento krok za nedostatečný a přirovnala ho k hašení ohně náprstkem vody.

Asociace silničních dopravců RHA odhaduje, že v Británii nyní chybí až 100 tisíc řidičů nákladních aut. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie covidu-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Nedostatek řidičů způsobuje výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

„Vím, jak jsou po osmnácti obtížných měsících pro nás všechny tyto Vánoce důležité. Podnikáme proto tyto kroky, abychom zajistili, že přípravy zůstanou na dobré cestě,“ uvedl k rozhodnutí o dočasných vízech ministr dopravy Grant Shapps.

Dříve přitom vláda dočasná víza odmítala, a to na navzdory výzvám maloobchodních a logistických společností k jejich zavedení. Vláda upozornila, že tato víza nejsou dlouhodobým řešením. Tím je podle ní zaměstnávání více britských řidičů s vyššími platy a lepšími pracovními podmínkami, napsala agentura Reuters.

Reklama

Británie rovněž pozastavila platnost zákona o hospodářské soutěži pro dodavatele pohonných hmot, tak aby různé společnosti mohly sdílet informace a efektivněji spolupracovat na minimalizaci rozsahu výpadků.

Kvůli obavám z nedostatku pohonných hmot se v posledních dnech tvoří u britských čerpacích stanic až několikahodinové fronty. Shapps dnes Brity vyzval, aby benzin nakupovali běžným způsobem. Paliva je podle něj dostatek a pokud by lidé tankovali pouze tehdy, kdy to skutečně potřebují, netvořily by se fronty a na čerpacích stanicích by bylo stále dost benzinu.

Podobně situaci vidí šéf asociace PRA Brian Madderson, podle kterého je příčinou aktuálních problémů jednoduše nakupování v panice. „V téhle zemi je spousta paliva, jenom je na špatných místech pro motoristy. Je stále v terminálech a v rafineriích,“ uvedl pro BBC.

Jeho organizace zároveň oznámila, že z téměř 5500 nezávislých čerpacích stanic, které zastupuje, dnes asi dvě třetiny hlásily, že už neměly co prodávat. Ostatní jsou údajně „částečně na suchu“ a brzy jim pohonné hmoty dojdou.