Společnost International Distributions Services, která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, přijala nabídku na převzetí od českého miliardáře Daniela Křetínského. Oznámila to v úterý v dokumentu pro akciovou burzu v Londýně. Křetínského nabídka firmu ohodnocuje na 3,57 miliardy liber (103,5 miliardy korun). Návrh ještě musejí schválit akcionáři International Distributions Services, hlasovat by měli na valné hromadě v září. Souhlas musí dát i britská vláda.

Křetínský prostřednictvím své společnosti EP Group nabídl za jednu akcii firmy 370 pencí. Jde o vylepšenou nabídku, protože tu původní, která zněla na 320 pencí za akcii, International Distributions Services v dubnu odmítla. Vedle ztrátové pošty Royal Mail vlastní i ziskovou mezinárodní balíkovou síť GLS.

„Správní rada International Distributions Services vyjednala rozsáhlý balíček,“ uvedl předseda správní rady Keith Williams. Dodal, že tento balíček zahrnuje závazek poskytovat univerzální služby „za jednu cenu všude“, zachování zaměstnaneckých výhod a důchodů a zajištění toho, aby společnost Royal Mail měla nadále sídlo v Británii a nadále tam i platila daně.

Royal Mail funguje více než pět set let a v současné době zaměstnává více než 150 tisíc lidí. Křetínský uvedl, že má k její historii a tradici „maximální respekt“. „Rozsah závazků, které nabízíme společnosti a britské vládě, odráží, jak vážně tuto odpovědnost bereme,“ uvedl Křetínský.

Křetínský agentuře Reuters řekl, že společnosti Royal Mail a GLS, doručovatel balíků a zásilek, který je rovněž součástí International Distributions Services, potřebují značné, téměř okamžité investice, aby si uhájily svůj podíl na trhu a vypořádaly se s měnícími se tržními trendy.

Pro logistické společnosti je podle něj důležité, aby nepropásly vlnu zájmu o doručování zásilek na jiné adresy, než je místo bydliště objednávajícího, a je potřeba, aby byly připravené okamžitě investovat. Křetínský dodal, že se domnívá, že pokud skupina nebude správně reagovat na řešení doručování mimo domov, může to mít nepříznivý dopad na její podíl na trhu. A konkrétně v Británii by jakékoliv snížení podílu bylo fatální.

Britská ministryně pro podnikání a mezinárodní obchod Kemi Badenochová má podle zákona o národní bezpečnosti a investicích pravomoc dohodu o prodeji firmy přezkoumat a případně zablokovat. S Křetínským se podle médií zatím nesetkala. Ministr financí Jeremy Hunt uvedl, že jakákoli nabídka na převzetí britské pošty by podléhala běžnému přezkoumání kvůli národní bezpečnosti, ale v zásadě by se jí nebránil.

Největší odborová organizace v Royal Mail uvedla, že její zástupci se s lidmi z EP Group příští týden sejdou. „Budeme také přímo jednat s Labouristickou stranou a dalšími zainteresovanými stranami a požadovat nový model vlastnictví společnosti Royal Mail,“ cituje odboráře agentura Reuters. Mluvčí opoziční Labouristické strany pro otázky byznysu Jonathan Reynolds záruky poskytnuté Křetínským uvítal. „Labouristé ve vládě zajistí jejich dodržování,“ řekl.

Podle zpravodajského serveru BBC se trhy zřejmě domnívají, že existuje pravděpodobnost, že současná nebo jakákoli budoucí vláda transakci zablokuje. Akcie mateřské společnosti Royal Mail se totiž obchodují se slevou k ceně 370 pencí, kterou nabízí Křetínský. To naznačuje, že existuje určitý počet investorů, kteří nevěří, že Křetínský britskou poštu skutečně zcela získá.

Jiní však poukazují na skutečnost, že vláda nezasáhla v době, kdy tak mohla učinit, tedy už v roce 2022. Tehdy Křetínský zvýšil podíl v International Distributions Services z dvaadvaceti procent na 27,5 procenta.

V úterýs krátce po zahájení obchodování na londýnské burze akcie International Distributions Services vykazovaly růst. Krátce po 10:00 SELČ přidávaly přes tři procenta na 332 pencí za kus. Za nabídkovou cenu, která představuje prémii 53,1 procenta k dvanáctiměsíčnímu objemu váženému průměrnou cenou akcií, se neobchodovaly od začátku března 2022.

International Distributions Services minulý týden oznámila, že za uplynulý finanční rok, což je do konce března 2024, snížila ztrátu před zdaněním na 75 milionů liber ze 110 milionů liber v předchozím roce. Uvedla také, že vyplatí mimořádnou dividendu.