Brněnský softwarový holding Solitea, který loni spojil přes třicet firem pod jednu střechu, nepolevuje s akvizicemi a fúzemi ani letošní rok. Softwarový kolos vyvíjející podnikové a účetní systémy pro tuzemské i zahraniční zákazníky, v minulém týdnu podepsal po půl roce jednání nákup divize IT Služby české společnosti AspectWorks zaměřující se na cloudové platformy.

Získává tím mimo jiné předního domácího implementátora řešení celosvětově nejúspěšnější CRM platformy (platformy zabývající se řízením vztahu se zákazníky) od americké společnosti Salesforce.

“Akvizice nám v podstatě otevírá cestu do Salesforcu a vůbec do byznysu, který vnímáme jako zajímavý.  Budoucnost vidím jednoznačně v cloudu. A Salesforce je jedním z krásných reprezentantů cloudového prostředí,” říká k akvizici pro Forbes Martin Cígler, spolumajitel a předseda představenstva Solitea Holding. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

„Solitea patří k lídrům česko-slovenského trhu podnikových systémů a integrace nám otevírá nové možnosti a obchodní příležitosti,“ dodává Jan Svatoš, výkonný ředitel společnosti AspectWorks, mezi jejíž zákazníky patří například Hypoteční banka, Air Bank nebo Kofola. 

Solitea Holding už zaměstnává přes tisíc lidí a v rámci evropského regionu obsluhuje přes 260 tisíc zákazníků v patnácti zemích. U firem je v Česku známá například díky svému účetnímu systému Money, u živnostníků mimo jiné díky platformě iDoklad a je i lídrem trhu pokladních systémů, jelikož pod ni patří Dotykačka. 

Martin Cígler, spolumajitel a předseda představenstva Solitea Holding.

AspectWorks se už od svého vzniku v roce 2005 strategicky zaměřuje na dodávky informačních systémů pro oblast bankovnictví, pojišťovnictví, telekomunikace a pro další velké zákazníky na českém i regionálním trhu. V posledních letech se prosadila v oboru implementací cloudových platforem, zejména Salesforce. 

Dokončení transakce se plánuje na konec března v závislosti na rychlosti, s jakou se podaří divizi IT Služby, jejíž roční tržby se pohybují těsně nad 100 miliony korun, odštěpit od mateřské společnosti AspectWorks do nového subjektu AW Solutions. Dalším krokem bude sloučení AW Solutions se Soliteou, který by dle Cíglera mohl přijít na konci roku.

Poslouchej!
Vydání Forbesu Poslouchej!

Solitea Holding by tak i díky akvizici měl letos opět na tržbách růst v řádech desítek procent. “Loňský fiskální rok (končící 30. června, pozn. redakce)  jsme konsolidovaný obrat zakončili čtyři koruny pod 1,8 miliardy. Letos vidím, že skončíme někde mezi 2,3 a 2,5 miliardami. A z toho už 2,1 miliardy máme doma,” vypočítává Cígler a z jeho vyjádření je cítit, že s akvizicemi Solitea rozhodně nekončí.