Od květin přes zeleninu a ovoce po marmelády, pomazánky nebo uzené ryby. V Brně se pěstuje a vyrábí spousta skvělých produktů, které jsou lokální, nápadité a příjemně obohatí váš jídelní stůl. Tady jsou tipy na některé z nich.


Květiny ze zahrady Rosebud 

Kultovní květinářství na ulici Grohové má také svou farmu, na které už druhým rokem od jara do podzimu pěstují květiny k řezu, aby po čas sezony mohli samozásobovat svůj kamenný obchod. Součástí zahrady v Králově Poli je také samoobslužný květinový kiosek, kam si můžete sami skočit pro čerstvé kvítí.


Jablka ze Starého Lískovce

V sadech ve Starém Lískovci se už přes padesát let pěstují jablka, meruňky, broskve, švestky nebo hrušky – některé z nich dokonce v biokvalitě. Ve farmářské prodejně po celý rok koupíte nejen jablka, ale i šťávy z jejich ovoce. A můžete tu taky posedět a dát si kafe.


Vanda sirupy a marmelády 

Rodinná firma, která na Lidické ulici ručně vyrábí marmelády a sirupy. Hrušky, jablka, švestky a bylinky mají z jižní Moravy, citrusy pak z jižní Itálie od malých nezávislých farmářů, kteří pěstují podle bio zásad a bez chemického ošetření. Jejich limonády jsou oblíbené v nejednom brněnském podniku.


Zázvorodka

Originální domácí zázvorový likér spojený s brněnským klubem ArtBar Druhý Pád, kde se vypracoval na „nejpitější“ položku z nápojového menu, si oblíbíte. Díky spolupráci s Robertem Urbánkem a jeho Little Urban Distillery, která pro bar Zázvorodku exkluzivně a řemeslně vyrábí ve větším množství, si tuhle lahůdku můžete na Štefánikově ulici koupit i domů. 


Farma Ráječek

Čerstvé saláty a rajčata mnoha odrůd z farmy rodiny Sklenářových v Tuřanech, která bude mít téměř stoletou tradici, se pěstují udržitelně a bez chemie. V jejich farmářském obchodě pak nakoupíte i jiné produkty ze spřátelených jihomoravských farem.


Kombucha LokLok

Pití plné vitaminů se zázvorem, malinami nebo v maté variantě vyrábějí v Brně dva kamarádi František a Michal, kterým žádná z dříve sehnatelných kombuch nechutnala. Tohle jejich pití navíc skvěle odlehčí plné břicho, povzbudí unavenou hlavu, posílí imunitu. K tomu je veganská, raw, plná vitamínů B a od Lokloku i nepasterizovaná a nealko.


Lázničkovo

Z Brna je i sterilovaná a sušená zelenina, kterou najdete pod značkou Lázničkovo. V jejich sortimentu ale najdete i ovoce, masné produkty nebo těstoviny. Vyhlášení jsou ale sterilovaným zelím a beraními rohy, které jako ostatní výrobky koupíte ve farmářských obchodech nebo online.


Huhuchilli

BBQ chilli omáčka, kimchi nebo švestková chilli omáčka, která za svou chuť získala ocenění v Great Taste Awards 2021. Z vlastoručně vypěstovaných chilli papriček a lokálních surovin je v Brně vyrábí Tomáš Hinduliak. Osobně si je můžete vyzvednout na Kaštanové ulici nebo ve farmářských obchodech. 


Trnečka smoked fish

Pstruh lososovitý na kopru, na soli s chilli, na řepě nebo teriyaki. To jsou ryby od malých sádkařů uzené studeným i teplým kouřem, které koupíte na Pekařské ulici od rodinny Trnečka. Udí je tady pro vás Stanislav Trnečka, který se tohle řemeslo naučil na Islandu. 

Dobrou chuť a jestli máte oblíbené jiné brněnské výrobky, dejte nám vědět, které to jsou!